Aktualności

10 lutego 2017 08:49 | Aktualności

WARSZTATY DZIENNIKARSKIE NA FILMOWO

 

 

 

 

W tym roku „Pewniak” z opiekunką koła dziennikarskiego, Barbarą Król, zaczyna przygodę z filmem. Rok poprzedni upłynął nam na fotografii (dalej się rozwijamy) i poznawaniu zawodu drukarza (wycieczka do Koszalina). Jak przygoda, to tylko w dobrym towarzystwie. Zaprosiliśmy więc do współpracy znajomych dziennikarzy z gazety „u Mickiewicza” (Gimnazjum Integracyjne w Łobzie) z opiekunką, panią Joanną Marek.

 

Ktoś mógłby zapytać, dlaczego film? Jakiś czas temu zostałam zaproszona przez Magdalenę Cerkaską, uczennicę kl. 4 TZ, na uroczystość pożegnania starszych mażoretek. Magda przedstawiła swój film pokazujący ciężką pracę, żmudne ćwiczenia mażoretek, ale też ich profesjonalizm i pasję. Obraz zrobił na mnie ogromne wrażenie i wtedy narodził się pomysł, dlaczego nie my? Magda razem z Marcinem Majchrzakiem z kl. 1b LO (pasjonat fotografii krajobrazu) rozpoczęła warsztaty.

 

Pierwsze zajęcia nt: Produkcja i postprodukcja filmowa odbyły się 6 lutego. Dziennikarze gazet szkolnych dowiedzieli się, jakie są etapy produkcji filmu. Magda przypomniała nam o prawach autorskich, o ochronie wizerunku, czyli do jakiego stopnia możemy posunąć się w pracy z filmem, żeby nie naruszyć prawa. Uświadomiła, że aby powstał choć fragment filmu, nie wystarczy mieć w ręku kamery i w związku z tym zapoznała nas z różnymi rodzajami ujęć. Zaproponowała również, aby uczniowie dobrali się w pary i nakręcili scenki z życia (Jak widzę świat: miłość, smutek, wstręt, lęk). Jednym z ujęć muszą być oczy.

 

Wszyscy dziennikarze opuszczając salę, byli pełen zapału i dyskutowali, jak wykonać zadanie, na które mają 3 tygodnie. Po feriach zaczynamy kręcić film. Mam nadzieję, że uda się zrealizować wszystkie plany i jeszcze pojechać z dziennikarzami do telewizji w Szczecinie.

 

 

Barbara Król, opiekunka dziennikarzy

 

Przeczytano: 695 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: