Aktualności

29 marca 2017 10:28 | Aktualności

DUŻE, MAŁE, RZECZYWISTE - CZYLI WSZYSTKO O SKALI

 

 

 

 

28 marca zaprosiliśmy uczniów klasy 3a z Zespołu Szkół Gimnazjalnych w Łobzie wraz z nauczycielką matematyki panią Agnieszką Kopryną na lekcję otwartą korelującą wiedzę i umiejętności matematyczno-geograficzne. Tematem przewodnim było pojęcie skali i jego szerokie zastosowanie w życiu codziennym. Nauczycielami prowadzącymi  zajęcia byli: Mirosława Parzygnat (nauczycielka matematyki) i Marcin Łukasik (nauczyciel geografii). Asystentami lekcji  uczniowie klasy 3a i 3b LO – Elwira Buryj, Paulina Karaś, Paweł Książczyk, Mateusz Gunera, Filip Rozpedowski, Kacper Gałan, Dawid Walczak i Krystian Cichosz.

 

Pierwsza część spotkania odbyła się w gabinecie matematycznym. Gimnazjaliści usłyszeli ciekawostki o skali m.in. używanej w testach IQ ,rozwiązywali zadania indywidualnie z zamianą jednostek miar i przeliczali zadania dotyczące wymiarów różnych obiektów. Do  przeprowadzenia zajęć wykorzystano tablicę interaktywną i zadania z portalu „Matematyka Innego Wymiaru”. Młodzież pracowała przy stolikach zadaniowych rozwiązując kolejne zagadnienia  otwierała koperty z instrukcją dalszego postępowania.

 

Ostatnim poleceniem było przejście grupy do gabinetu geograficznego, gdzie odbyła się dalsza część naszego spotkania.

 

W pracowni nr 40 zgodnie z instrukcjami zawartymi w prezentacji multimedialnej uczniowie wykonywali kolejne geograficzne zadania.  Ich celem było pogłębianie umiejętności rozpoznawania i poprawnego zapisywania skali mapy w różnych wersjach. Na tablicy interaktywnej wyświetlone zostały podstawowe informacje o skali mapy  uzupełniane w trakcie pracy.  
W kolejnym etapie porównując kilka zestawionych ze sobą zapisów skali mapy nasi goście określali jej wielkość. 
Finał geograficznej zabawy dotyczył rozwiązania zadania z treścią. Jego celem było podsumowanie zdobytej wiedzy i umiejętności. Każda grupa gimnazjalistów pod okiem naszych maturzystów w skupieniu, krok po kroku realizowała powierzone zadania. Należało obliczyć rzeczywistą odległość w terenie znając odpowiadającą jej odległość na mapie i skalę tej mapy. Nikt chyba nie ma wątpliwości jak bardzo potrzebna jest ta wiedza w trakcie niemalże każdej rodzinnej wycieczki „za miasto”.

 

Na uwagę zasługuje fakt, że gimnazjaliści pracowali pilnie i  udowodnili nam , że mają dużą wiedzę i umiejętności dotyczące omawianego tematu . Atmosfera spotkania była przyjazna, uczniowie mieli okazję poznać naszą szkołę i wymienili spostrzeżenia z licealistami.

 

Mamy nadzieję, że od 1 września nasi goście będą uczniami Zespołu Szkół im. T. Kościuszki w Łobzie -serdecznie zapraszamy w mury naszej szkoły!!!

 

Mirosława Parzygnat, Marcin Łukasik

Przeczytano: 491 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: