Aktualności

30 marca 2017 01:44 | Aktualności

KSIĄŻKI ŁĄCZĄ EUROPĘ

 

 

 

 

16 marca 2017 r. w Zespole Szkół im. W. Orkana w Szczecinie nastąpiło uroczyste otwarcie „BiblioBoXXa Partnerstwa Odra”, czyli budki telefonicznej z książkami wykonanej w ramach niemiecko-polskiego projektu „Nachhaltige BücherboXX in der Oderpartnerschaft” realizowanego z okazji X-lecia Partnerstwa Odra. Projekt ten prowadzą Kancelaria Senatu Berlina i Instytut Długotrwałości w Edukacji, Pracy i Kulturze. Jego cel to propagowanie idei zrównoważonego rozwoju, recyklingu i ekologii, integracja polsko-niemiecka, poznanie kultury niemieckiej i wzbogacenie umiejętności językowych oraz zawodowych, ale przede wszystkim promocja czytelnictwa i idei Bookcrossingu.

 

W ceremonii otwarcia z udziałem wielu gości z Niemiec i Polski wzięła również udział pani Renata Schmidt – doradca zawodowy w Zespole Szkół im. T. Kościuszki w Łobzie. Po oficjalnym powitaniu gości i przybliżeniu idei całego projektu nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi i wręczenie certyfikatów uczestnictwa w projekcie uczniom i nauczycielce, pani Agnieszce Raduckiej, z Zespołu Szkół im. W. Orkana w Szczecinie. Następnie uczniowie uzupełnili świeżo otwartą biblioteczkę o zgromadzone wcześniej pozycje książkowe. Część artystyczną uświetniło wykonanie piosenki Anny Jantar, której wielkim fanem jest niemiecki koordynator projektu – pan Konrad Kutt.

 

W dalszej części dnia odbyła się konferencja w ramach projektu „Nachhaltige BücherboXX in der Oderpartnerschaft”. Na początku omówiono zagadnienia kształcenia zawodowego, współpracy między różnymi szkołami i uczniami. Przedstawiono możliwości dofinansowania różnych projektów w ramach współpracy polskich i niemieckich szkół zawodowych. W kolejnej części spotkania dominowała tematyka BiblioBoXXa, bookcrossingu, motywacji do czytania i możliwości jego promowania.

 

Następnie podsumowano dotychczasowe efekty pracy, nakreślono perspektywy działania. Padły propozycje współpracy pomiędzy szkołami polskimi i niemieckimi. Określono następne miejsca na mapie, do których powędruje BiblioBoXX Partnerstwa Odra. Kolejnym miejscem będzie Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie (21 kwietnia – 25 maja 2017 r.), a potem właśnie nasza szkoła.

 

Renata Schmidt, doradca zawodowy w Zespole Szkół

 im. T. Kościuszki w Łobzie

Przeczytano: 392 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: