Aktualności

02 kwietnia 2017 13:43 | Aktualności

HISTORIA WIECZNIE ŻYWA

 

 

 

 

W dniu 31.03.2017 (piątek) z inicjatywy nauczyciela historii – Ryszarda Krzęćki, odbyło się spotkanie młodzieży z kl. 1a i 2b z przedstawicielami Łobeskiego Związku Sybiraków. Zaproszonym gościom, jak zawsze, przewodziła Pani Zofia Majchrowicz – prezes Związku Sybiraków w Łobzie.

 

W tematykę i atmosferę masowych deportacji na Sybir z lat 1940-1941 wszystkich zebranych wprowadził R. Krzęćko wierszem pt. „Agresja 1939” autorstwa Kazimierza Zięby, zesłanego wraz z rodziną 13 kwietnia 1940 roku w rejon Pawłodaru. 

 

 

Deportacje obywateli polskich przeprowadzane przez oddziały NKWD opierały się na jednolitym i powtarzalnym schemacie. Jednak każdy z przymusowo  wywiezionych miał swoje osobiste przeżycia i odczucia, których bolesne wspomnienie kryje w swym sercu i pielęgnuje aż do ostatnich swych dni.  O takich właśnie przejściach, doznaniach i jakże silnej woli przetrwania na tej nieludzkiej ziemi opowiadały Sybiraczki.

 

 

Młodzież słuchała z zapartym tchem historii o początkach zsyłek na Sybir (jeszcze w XVI wieku!), zadawała pytania, oglądała dokumenty repatriacyjne i zdjęcia z zesłania w Kazachstanie. Spotkanie zakończyło się wspólnym zdjęciem jego uczestników przed budynkiem Zespołu Szkół im. T. Kościuszki.

                       

Ryszard Krzęćko

 

Przeczytano: 490 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: