Aktualności

25 kwietnia 2017 15:32 | Aktualności

MŁODZIEŻ DZISIAJ

 

 

 

 

W Zespole Szkół im. T. Kościuszki w Łobzie pojawiły się ciekawe plakaty do nauki języka niemieckiego. Zostały wypożyczone z Instytutu Goethego z Warszawy, który pełni rolę niemieckiego instytutu kultury poza granicami Niemiec. Instytucja ta zajmuje się popularyzacją języka niemieckiego, wspieraniem międzynarodowej współpracy kulturalnej oraz prezentowaniem nowoczesnego obrazu Niemiec. Obecnie Instytut Goethego posiada 136 instytutów i 11 biur kontaktowych w 92 krajach. W Polsce ma dwie siedziby – w Warszawie i w Krakowie.

 

Nauczyciele języka niemieckiego mają możliwość wykorzystywania różnych materiałów pomocniczych przygotowanych przez ten instytut, które dostępne są np. na jego stronie internetowej. Tym razem została wypożyczona wystawa 6 plakatów na temat „Jugend heute” – „Młodzież dzisiaj”. Na plakatach poruszona jest tematyka bliska młodym ludziom nie tylko w Niemczech, ale również w Polsce. Główne tematy to: muzyka, transport, komunikacja, zakupy, ekologia i sport. Hasła i piktogramy zawarte na plakatach poszerzają te zagadnienia i pomagają spojrzeć na nie z różnych stron.

 

Lekcje z plakatami zostały przeprowadzone przez nauczycielki języka niemieckiego, Agnieszkę Rutkowską i Małgorzatę Wojciechowską, we wszystkich klasach liceum i technikum. Młodzi ludzie wskazywali, że różne tematy są dla nich obecnie ważne. Tematyka plakatów z pewnością ich zaciekawiła, ponieważ aktywnie pracowali, rozwiązując kolejne zadania. Pojawiło się nowe słownictwo, które może przydać się zarówno na zwykłych lekcjach niemieckiego, jak i w życiu. Uczniowie mogli się przekonać, że nowych, trudnych słów nie trzeba się obawiać. Często można je zrozumieć z kontekstu, z obrazka. Współpraca w grupie czy w parze ułatwia pracę i wykonanie zadań jest łatwiejsze.

 

Nie tylko lekcje z podręcznikiem przynoszą pozytywne efekty. Warto czasami uczestniczyć w „innej” lekcji, w takiej, w której potwierdza się powtarzana przez germanistów opinia, że niemiecki nie jest taki trudny.

 

Agnieszka Rutkowska, nauczycielka j. niemieckiego

w Zespole Szkół im. T. Kościuszki w Łobzie

Przeczytano: 484 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: