Aktualności

26 kwietnia 2017 21:37 | Aktualności

LEKCJA OTWARTA Z INFORMATYKI DLA GIMNAZJALISTÓW Z WĘGORZYNA

 

 

 

 

26.04.2017 w węgorzyńskim Gimnazjum została przeprowadzona „lekcja otwarta” z informatyki. Uczniowie, którzy w niedługim czasie będą stali przed nie lada zagwozdką – wyborem szkoły średniej, mieli możliwość wzięcia udziału w zajęciach, które są objęte programem nauczania na poziomie Liceum Ogólnokształcącego.

 

Zadaniem gimnazjalistów podzielonych na trzyosobowe zespoły było stworzenie animacji poklatkowej. Uczniowie mieli do dyspozycji aparaty, statywy, komputery oraz przybory do stworzenia wirtualnego świata (farbki, plastelinę, mazaki, itp.).

 

Zajęcia trwały trzy godziny. Pierwsza godzina zajęć polegała na omówieniu sposobu wykonania animacji. Uczniowie poznali niezbędne techniki obsługi sprzętu oraz obsługi programu do tworzenia animacji „Panolapse”. Po wysłuchaniu wskazówek prowadzącego przyszedł czas na zajęcia praktyczne.

 

 

Każda grupa otrzymała od prowadzącego indywidualne hasło związane z informatyką oraz bezpieczeństwem w szkole. Animacja stworzona przez uczniów miała polegać na wyświetlaniu otrzymanych haseł w atrakcyjny, animowany sposób.

 

 

Uczniowie przy wykonywaniu zadania bawili się wyśmienicie. Z techniką animacji poklatkowej zetknęli się oni po raz pierwszy, mimo to efekty ich działań były identyczne jak ich nastrój – czyli świetne! Być może niektórzy z nich zasilą szeregi naszej szkoły od 1 września. Serdecznie zapraszamy!

 

Jarosław Rudnicki

 


 

Animacja poklatkowa (ang. Stop motion) – animacja stworzona na podstawie klatek będących zdjęciami.


Animator do zrobienia każdej klatki przekształca nieznacznie obiekty - zmienia położenie względem nieruchomego tła lub innych animowanych obiektów (obiektem może być dowolny kształt linearny, płaski, albo przestrzenny). Po połączeniu klatek animowane obiekty wyświetlane w formie filmu sprawiają wrażenie ruchu. Jednym z prekursorów animacji, który przyczynił się do rozwoju techniki poklatkowej, jest Léon Gaumont (1864-1946), który w roku 1900 uzyskał francuski patent na animację poklatkową.


Poklatkowa technika realizacji to metoda rejestracji obrazu wykorzystywana głównie w klasycznym filmie animowanym oraz w filmach naukowych (za jej pomocą rejestruje się np. wzrost roślin, ruch ciał niebieskich, zmiany zachodzące w organizmie; proces, który w rzeczywistości trwa kilka dni lub tygodni, zostaje skrócony do kilkudziesięciu sekund).

Przeczytano: 568 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: