Aktualności

23 maja 2017 20:46 | Aktualności

„PEWNIAK” NA WARSZTATACH DZIENNIKARSKICH W RESKU

 

 

 

 

Przedstawiciele redakcyjni „Pewniaka” (Malwina Michna, Sylwia Kowalczyk, Julia Popiela) zostali zaproszeni 18 czerwca do Reska na Powiatowe Warsztaty Dziennikarskie „Przeszłość - Teraźniejszość – Przyszłość” powiązane z Sympozjum Przyrodniczym.

 

Warsztaty rozpoczęły się przywitaniem redaktorów gazetek szkolnych z Reska i Łobza oraz dziennikarzy „Nowego Tygodnika Łobeskiego” i „Kuriera Szczecińskiego”. Gościem specjalnym była pani Alicja Pawłowska, emerytowana nauczycielka, pomysłodawczyni i pierwszy opiekun „Głosu Budy”, autorka książki „Zapach pomarańczy” (pozycja dostępna w naszej bibliotece szkolnej). Po oficjalnym otwarciu warsztatów przez wicestarostę panią Grażynę Karpowicz i dyrektora Zespołu Szkół w Resku pana Dariusza Siemasza zaproszono nas na Sympozjum Przyrodnicze i wystawę geologiczną zasobów znalezionych na terenach między Reskiem a Płotami.

 

Później, po wspólnym ognisku, młodzi dziennikarze otrzymali zadania do wykonania. Była to głównie praca z tekstem, poprawianie, redagowanie. Zespół „Pewniaka” na przykład wyszukiwał w internecie wiadomości na temat etyki dziennikarskiej i wypisywał cechy charakteryzujące dobrego dziennikarza. Ćwiczenie wydawało się proste, ale wywołało gorącą dyskusję.

 

Następnie wszystkie redakcje udały się do zakładu IKEI w Resku, gdzie po przeszkoleniu bhp, w odpowiednich strojach i z zatyczkami tłumiącymi hałas obejrzeliśmy linię produkcyjną. Większość z nas po raz pierwszy na własne oczy zobaczyła proces przetwarzania drewna w piękne deski, z których powstają popularne w Polsce meble.

 

Drugi dzień warsztatów wyglądał zupełnie inaczej. Zaczął się od zwiedzenia pałacu w Strzmielu, dawnej siedziby rodu Borków, w której obecnie znajduje się filia Archiwum Państwowego w Szczecinie. Historię tego niezwykłego miejsca i walki o jego ocalenie przed całkowitym zniszczeniem przybliżył młodym dziennikarzom pan Bogdan Twardochleb. Później śladów Borków  poszukiwaliśmy w Starogardzie przy pomocy pana Czesława Szawiela, dzięki któremu obejrzeliśmy kościół i ruiny pałacu.

 

Podsumowanie warsztatów nastąpiło w Resku, w obecności dyrektor Wydziału Oświaty i Kultury Starostwa Powiatowego pani Teresy Łań. Teraz przed dziennikarzami jeszcze jedno ważne zadanie - napisanie ciekawych tekstów do specjalnego dodatku „Kuriera Szczecińskiego”.

 

Barbara Król i Anna Boguszewska-Wąsowicz,

opiekunki „Pewniaka”

Przeczytano: 555 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: