Aktualności

29 maja 2017 14:18 | Aktualności

KORELACJA SPRAWNOŚCI FIZYCZNEJ I INTELEKTUALNEJ /PROJEKT MIĘDZYPRZEDMIOTOWY W ZESPOLE SZKÓŁ IM. T. KOŚCIUSZKI W ŁOBZIE/

 

 

 

 

Od marca bieżącego roku 8 uczennic z klasy 2A Technikum Zawodowego wraz z nauczycielkami Mirosławą Parzygnat i Ewą Łukasik uczestniczyło w projekcie międzyprzedmiotowym „Dbam o sprawność fizyczną z dokładnością matematyczną”. Lekcje otwarte realizowane w poprzednich latach, korelujące wychowanie fizyczne z matematyką spotkały się z dużym zainteresowaniem młodzieży. W związku z powyższym w tym roku szkolnym zaproponowałyśmy uczennicom udział w warsztatach edukacyjnych. Program ten podzieliłyśmy na części: cykliczne treningi w siłowni, zajęcia matematyczne, marsz ze zgadywanką terenową i spotkanie podsumowujące nasze przedsięwzięcie.

 

Wykonałyśmy test sprawności fizycznej wg Zuchory (badający szybkość, siłę ramion, zręczność, siłę mięśni brzucha oraz gibkość), obliczałyśmy wskaźnik BMI i po 10-cio minutowym biegu mierzyłyśmy tętno powysiłkowe, dystans i spalone kalorie.

Zapisywane dane opracowywałyśmy statystycznie, interpretując je za pomocą wykresów, tabel i diagramów. Była to indywidualizacja pracy, ponieważ każda z nas osiągała inne wyniki. W efekcie uczestniczki stworzyły własną książkę „wyników swojego ciała”.


Udział w projekcie przyczynił się do wzrostu sprawności fizycznej wszystkich uczestniczek, a prawidłowości matematyczne znalazły swoje wykorzystanie w praktyce.

 

18 maja 2017 roku odbyło się spotkanie podsumowujące projekt, na którym zaprezentowano również kronikę „Historia sportu łobeskiego 1945-2007” autorstwa p. Zdzisława Bogdanowicza oraz prezentację multimedialną przygotowaną przez uczennicę klasy 1a Liceum Ogólnokształcącego Marcelinę Łukasik dotyczącą funkcji liczbowych.

 

Atmosfera na spotkaniach była przyjazna i wszystkie dziewczęta wyraziły chęć udziału w podobnych przedsięwzięciach w przyszłości. Teza korelacji wychowania fizycznego z matematyką została udowodniona.

 

Autorki i uczestniczki projektu
Ewa Łukasik i Mirosława Parzygnat

Przeczytano: 477 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: