Aktualności

02 czerwca 2017 13:43 | Aktualności

LICEALIŚCI W STRAŻY

 

 

 

 

 

Klasa 1a skorzystała z Dni Otwartych Państwowej Straży Pożarnej i 12 maja wraz z kilkoma klasami szkoły podstawowej odwiedziła jednostkę w Łobzie. Należy podkreślić, że nie jesteśmy klasą strażacką. Jednak i nasi „ścisłowcy” potrafili doskonale popisać się wiedzą na wiele tematów związanych z pożarnictwem. Śmiało mogę stwierdzić, że pokaz pierwszej pomocy wyszedł nam zawodowo i to bez pomocy panów strażaków.


Dowiedzieliśmy się, na czym polega praca dyspozytora, zobaczyliśmy jego miejsce pracy, poznaliśmy zakres czynności, jakie musi wykonać, wzywając kolegów na akcję (m.in. jakie sygnały są nadawane w całej jednostce). Strażacy bardzo się postarali, wprowadzili nas do zadymionego namiotu, który służył do symulacji warunków pracy oraz widoczności podczas gaszenia pożarów. Myślę, że to ciekawe doświadczenie wzbudziło jeszcze większy podziw i szacunek wśród uczniów dla pracy służb mundurowych.


Mogliśmy zapoznać się także ze sprzętem niezbędnym do ratowania życia podczas wypadków drogowych, Kto by pomyślał, że nożyce hydrauliczne są tak ciężkie? Używanie wielu elementów z ekwipunku strażackiego wymaga siły fizycznej, dlatego strażacy regularnie ćwiczą w siłowni, grają w piłkę nożną i przechodzą testy sprawnościowe.


Obowiązkowo sprawdziliśmy, jak to jest siedzieć w wozie strażackim. Nie byliśmy gorsi od uczniów szkoły podstawowej i również musieliśmy się przekonać, czy na pewno sygnały i światła działają jak należy. Tego dnia w remizie było naprawdę głośno i wesoło. Jednak główną atrakcją stał się wóz z podnośnikiem, który zabrał nas nad dach jednostki i mogliśmy podziwiać miasto z góry.\


Panowie strażacy byli bardzo weseli i zarażali uśmiechem. Nie obyło się bez żartów oraz ciekawostek dotyczących zawodu. Za to wszystko, dziękujemy.


Alicja Stępińska, kl. 1a LO

 

 

Przeczytano: 517 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: