Aktualności

06 czerwca 2017 14:12 | Aktualności

„NOC BIBLIOTEK” W ZESPOLE SZKÓŁ IM. T. KOŚCIUSZKI W ŁOBZIE

 

 

 

 

Noc Bibliotek to ogólnopolska wieczorno – nocna akcja w niekonwencjonalny sposób promująca czytanie i biblioteki jako najbardziej otwarte i dostępne instytucje kultury. Tego dnia ponad 1000 bibliotek publicznych, szkolnych i innych łączy siły i czeka na czytelników z mnóstwem atrakcji – niecodziennych spotkań z literaturą i jej bohaterami.

 

My, biblioteka szkolna Zespołu Szkół im. T. Kościuszki w Łobzie w tym roku znalazłyśmy się również na Mapie Bibliotek biorących udział w akcji. 2 czerwca od godziny 19.00 odbywało się spotkanie literackie. Wzięli w nim udział nauczyciele i młodzież ZS oraz gościnnie uczniowie gimnazjum w Łobzie z opiekunkami, panią Agnieszką Kopryną i Joanną Marek.

 

Wieczór rozpoczęła Patrycja Szwarczewska, która w liryczny nastrój wprowadziła nas piosenką Anny Jantar „Staruszek świat”. Następnie teksty literackie przeczytali pani dyrektor Jolanta Manowiec (fragm. „Komu bije dzwon” Ernesta Hemingwaya) i Anna Chuchro (fragm. „Cesarza” Ryszarda Kapuścińskiego). Michał Stefanowski, uczeń 2b LO wybrał fragment „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza „Lekcja języka polskiego” i zadedykował go nauczycielom polonistom.

 

Czytanie tekstów literackich przeplatało się z dźwiękami gitary i poezją śpiewaną przez pana Macieja Jaremkę.

 

 

W drugiej części „Nocy Bibliotek” uczniowie w pięcioosobowych zespołach rozwiązywali quiz literacki pn. „Czy z literaturą ci po drodze?” oraz prezentowali swoje umiejętności teatralne. Ich zadaniem było dobranie stroju do wylosowanego fragmentu tekstu literackiego i przedstawienie krótkiej scenki. Było dużo emocji, śmiechu i zabawy. Młodzież wykazała się pomysłowością i poczuciem humoru. Decyzją komisji pierwsze miejsce zajęła drużyna nr 4 w składzie: Gabriela Prygiel, Alicja Stępińska, Patrycja Szwarczewska, Gabriela Bromberger, Mikołaj Ciemnoczołowski i Arkadiusz Dziennik.

 

Rozstrzygnięto także konkurs fotograficzny pn. „Czytać można zawsze i wszędzie”. W kategorii : Zdjęcie pokazujące czytającego w różnych miejscach i czasie nagrody otrzymali Gabriela Pygiel (I miejsce), Patrycja Szwarczewska (II miejsce), Magdalena Kowalińska (III miejsce). W kategorii sleeveface Alicja Stępińska (I miejsce), Aleksandra Regulska (II miejsce), Zuzanna Rozpędowska (III miejsce). Gratulujemy pomysłów i kreatywności.

 

Wieczór był bardzo udany. W miłej atmosferze i towarzystwie, przy blasku świec i dźwiękach poezji śpiewanej wszyscy na chwilę zanurzyliśmy się w literacko – poetyckim nastroju. Utwory z repertuaru Bułata Okudżawy czy „Starego Dobrego Małżeństwa” przeniosły nas w czasie i skłoniły do wspomnień.

 

Dziękujemy wszystkim za udział, a młodzieży za fantastyczną zabawę, zaangażowanie, spontaniczność. Po raz kolejny udowodniliście, że jesteście wspaniali i zawsze można na was liczyć. Do zobaczenia za rok.

Bibliotekarki ZS w Łobzie

Joanna Nikołajczyk, Barbara Król

Przeczytano: 573 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: