Mateusz Gunera - Absolwent

Mateusz Gunera, uczeń klasy 2a LO w Zespole Szkół im. T. Kościuszki w Łobzie, interesuje się sportem już od szkoły podstawowej. Na tle klasy zawsze był uczniem przejawiającym ponadprzeciętne umiejętności w tej dziedzinie. Z nauczycielem wychowania fizycznego zaczął uczestniczyć w Ogólnopolskich Czwartkach Lekkoatletycznych organizowanych na stadionach naszego powiatu. To właśnie tu został zauważony przez swojego obecnego trenera, pana Kazimierza Mikula, kiedy rzucając piłeczką palantową osiągał świetne wyniki na tle rówieśników. Te sukcesy rozpoczęły prawdziwą przygodę ze sportem.

 

 

Mateusza zainteresowały gra w badmintona, siatkówka, pchnięcie kulą i rzut oszczepem. Dwie ostatnie dyscypliny są mu obecnie najbliższe. Mateusz trenuje cztery razy w tygodniu. Każdy trening trwa od 1,5 do 2 godzin i składa się z różnych elementów biegowych, siłowych, ćwiczeń szybkości, skoczności i przede wszystkim doskonalenia różnych technik rzutu. Ulubioną techniką Mateusza jest rzut oszczepem z krótkiego rozbiegu, chociaż najefektywniejszy jest jednak rzut z pełnego rozbiegu.

 

 


Mateusz cztery razy w roku bierze udział w zgrupowaniach kadry województwa. Pierwsze sukcesy były motywacją do dalszej pracy i doskonalenia się. Na początku każdego sezonu uczeń stawia sobie cel, jaki planuje osiągnąć – odpowiednia liczba metrów. Wraz z trenerem planuje częstotliwość i efektywność treningów i robi wszystko, by cel osiągnąć. To metry w jego dyscyplinie odgrywają najistotniejszą rolę. W jednym z sezonów zabrakło mu jedynie 25 centymetrów, więc nie obcy mu smak porażki i rozczarowania. Chęć woli walki jest jednak tak silna, że Mateusz doskonali samego siebie. Prócz satysfakcji, błysku aparatów fotograficznych, podium i medali czekają na niego wyróżnienia sportowe. Wymarzone 61 metrów dało mu prawo do otrzymania II klasy sportowej.

 

Sportowe wyniki Mateusza Gunery zostały docenione również przez Powiatową Radę Sportu, która przyznała mu III miejsce w kategorii Najlepszy Sportowiec Powiatu Łobeskiego w roku 2014 i wyróżnienie w tej samej kategorii rok później. Kolejną motywacją do dalszej pracy może być wyróżnienie Polskiego Związku Olimpijskiego, od którego Mateusz otrzymał pierwsze Kółko Olimpijskie.

 

Najbardziej obawia się kontuzji. Ona ogranicza, bądź całkowicie eliminuje ze sportowej areny i niweczy kilkumiesięczne starania w czasie treningów. Mimo bólu barku Mateusz zajął I miejsce w rzucie oszczepem w ramach odbywających się Mistrzostw Województwa Zachodniopomorskiego Juniorów Młodszych w Lekkiej Atletyce w Szczecinie. Tegoroczne wakacje były dla niego bardzo szczęśliwe. Jego praca i wysiłek opłaciły się. W ramach odbywającej się w Łodzi Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, zwanej także Mistrzostwami Polski Juniorów Młodszych Mateusz zajął trzecie miejsce. Z Łodzi wrócił z brązowym medalem i tytułem II Wicemistrza Polski.W rodzinie Mateusza nie było nigdy sportowców. On sam nie ma też sportowych idoli. Podobnie jak większość kolegów chętnie ogląda piłkę nożną i siatkówkę, których ze względu na brak predyspozycji nie może uprawiać.

 

Rówieśnicy Mateusza często dziwią się, że znowu idzie na trening. Raczej nie rozumieją zapału do sportu i nie do końca potrafią docenić jego starań i ciężkiej pracy. Jednak, gdyby nie sport, wyjazdy na zawody i zgrupowania, Matusz nie zwiedziłby wielu miejsc w Polsce, nie poznałby tylu ciekawych osób i nie przeżyłby tylu pięknych chwil.

 

By oszczep mu się nie znudził, a sport był intrygującym wyzwaniem i dopełnieniem jednocześnie, od pewnego czasu Mateusz trenuje z kulą.

 

Małgorzata Wojciechowska

koordynator promocji uczniów zdolnych

w Zespole Szkół im. T. Kościuszki w Łobzie