Spotkanie astronomiczne w Tarnowie

W dniu 16 sierpnia 2017r. Towarzystwo Miłośników Astronomii Fundacji "Pasja" zorganizowała drugie spotkanie z cyklu spotkań astronomicznych pt. „Popularyzacja Astronomii Wśród Młodzieży”. Spotkanie finansowane przez Starostwo Powiatowe w Łobzie. Miejscem spotkania astronomicznego był Młyn nad Starą Regą w Tarnowie. Tematem przewodnim spotkania były "Spadające Gwiazdy" czyli aktywny rój meteorów.


Perseidów. Uczestnikami spotkania była młodzież i nauczyciele z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Tadeusza Kościuszki w Łobzie oraz mieszkańcy Łobza, Węgorzyna i Tarnowa. 


Na spotkaniu odbyła się prelekcja na temat powstania i rozpadu komet, ciał niebieskich, które są odpowiedzialne za powstawanie rojów meteorów. W trakcie spotkania uczestnicy zjedli smaczne, pieczone kiełbaski. W czasie wizualnych obserwacji meteorów uczestnicy wykonywali zdjęcia wspaniałej Drogi Mlecznej. Mimo kapryśnej pogody, udało się trafić w idealne warunki do obserwacji nocnego nieba. Ostatnie trzecie spotkanie odbędzie się pod koniec sierpnia. Tematem spotkania będą obserwacje za pomocą teleskopów astronomicznych obiektów głębokiego nieba, czyli: mgławic, gromad gwiazd i galaktyk. 


Drugie spotkanie odbyło się 16.08. "Spadające gwiazdy", a trzecie: "W głębi Kosmosu" 29.08.2017.


Cezary Kotwicki - Organizator
Zdjęcia: Jarosław Rudnicki

Nauczyciele wspomagający: Agnieszka Rutkowska, Marcin Łukasik.