Aktualności

20 maja 2016 22:41 | Aktualności

CIĘCIE, GIĘCIE, GWINTOWANIE…

 

 

 

 

18 maja grupa gimnazjalistów z Łobza wybrała się do Zespołu Szkół im. T. Kościuszki w Łobzie, żeby pogłębić wiedzę na temat uruchomionego w ubiegłym roku szkolnym nowego kierunku kształcenia w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.


W pracowni przedmiotowej uczniowie poznali wykorzystywane na lekcjach programy komputerowe: AutoCAD do sporządzania rysunków technicznych i wizualizacji dokumentacji projektowej, NormaPro do przygotowywania kosztorysów i przedmiarów w budownictwie.  Druga część spotkania odbyła się w warsztatach szkolnych. Gimnazjaliści  mieli okazję zobaczyć na własne oczy wyposażenie pracowni kształcenia praktycznego: maszyny, urządzenia, aparaty, narzędzia i zapoznać się z techniką obróbki ręcznej i mechanicznej. Technicy oze z klasy I wykonali dla młodszych kolegów i koleżanek pokaz cięcia szlifierką kątową i przecinarką do metalu. Gimnazjaliści poznali różne rodzaje wierteł i aktywnie brali udział w zajęciach, wiercąc wiertarką ręczną otwór w drewnie, oczywiście pod nadzorem uczniów technikum i nauczyciela przedmiotu. Następnym elementem zajęć był pokaz działania wiertarki stołowej, w trakcie którego uczniowie dobierali i zmieniali wiertła. Gimnazjaliści zobaczyli technikę cięcia rur z tworzyw sztucznych i miedzianych oraz wykonali cięcie przecinakiem do rur i obcinakiem nożycowym. Później przyjrzeli się technice gięcia rur przy pomocy giętarki do rur stalowych i sprężyn do gięcia rur z tworzyw sztucznych. Własnoręcznie wykonali gwint zewnętrzny przy pomocy gwintownicy do rur i poznali narzędzia pomiarowe typu suwmiarka, mikrometr.

 

W ostatniej części zajęć uczniowie pracowali z zestawem doświadczalnym, dzięki któremu poznali metody wykorzystywania energii przy użyciu słonecznego ogniwa fotoelektrycznego do zasilenia migoczącego światła i małego wentylatora oraz przygotowanie modułu elektrolizera i produkcji wodoru za pomocą energii słonecznej. W efekcie wykonanych doświadczeń nauczyli się korzystać z ogniw paliwowych do konwersji wodoru w energię elektryczną. Uczniowie technikum wyjaśnili gimnazjalistom zasadę działania turbiny wiatrowej do zasilenia światełka LED i małego wentylatora, a także zasadę działania pompki wodnej, którą samodzielnie wykonali na lekcjach.

 

Spotkanie zakończyło się rozmową o zawodzie. Gimnazjaliści już teraz wiedzą, że technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej zajmuje się nie tylko kolektorami, ogniwami czy wiatrakami, ale również instalacjami wodnymi, gazowymi, grzewczymi, gazowymi czy elektrycznymi. Uczy się także technik spawania gazowego i elektrycznego oraz metod lutowania miękkiego i twardego. Oczywiście nie obeszło się bez tego, aby przyszli technicy oze nie wymienili się informacjami o szerokich perspektywach zatrudnienia na rynku pracy - monterów, instalatorów czy też projektantów.

 

Małgorzata Konstanta, nauczyciel przedmiotów zawodowych

w klasie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej

w Zespole Szkół w Łobzie

Przeczytano: 1054 razy. Wydrukuj|Do góry

2015/2016: CIĘCIE, GIĘCIE, GWINTOWANIE…