Aktualności

03 października 2016 16:10 | Aktualności

WARSZTATY ASTROFOTOGRAFII POŁĄCZONE Z LEKCJĄ ASTRONOMII - PODSUMOWANIE

 

 

 

 

Gdy słońce zajdzie za linię horyzontu, miasto zaczyna się mienić kolorami i oczarowywać. Fotografowanie bez światła słonecznego ma swój klimat, pozwala na inne zaprezentowanie uroków krajobrazu, który nas otacza.

 

16.09.2016r. odbyły się warsztaty fotograficzne połączone z nauką o kosmosie zorganizowane przez pana Jarosława Rudnickiego oraz Jerzego Pobereżko. Tematem warsztatów było uchwycenie w kadrze nieba nocą, a tego dnia niebo było piękne, tak samo jak księżyc – była całkowita pełnia.

 

O godzinie 18.30 spotkaliśmy się na dziedzińcu szkoły skąd wyruszyliśmy do urokliwego ośrodka „Przylesie” nieopodal Łobza. Pani Anna Magdalan – właścicielka ośrodka pięknie nas ugościła za co bardzo dziękujemy! Rozsiedliśmy się w wygodnych kanapach, a chwilę później pan Pobereżko wykorzystując specjalne aplikacje komputerowe i środki multimedialne przekazał nam mnóstwo ciekawych informacji o wszechświecie. Mogliśmy poczuć się jak astronauci! Wielkim zaskoczeniem dla wszystkich były rozmiary gwiazd i planet w kosmosie. Nikt nie sądził, że to co widoczne ludzkim okiem – to nic w porównaniu do tego co jeszcze nie zostało odkryte albo zbadane. Wykład był bardzo ciekawy, trwał niemal godzinę, na koniec uczniowie chętnie zadawali pytania i nawiązała się dyskusja.

 

 

Po wykładzie udaliśmy się na przygotowane dla nas ognisko, były kiełbaski, rozmowy i pierwsze zdjęcia.

 

 

Pan Rudnicki udzielił nam wskazówek dotyczących wykonywania zdjęć nocnego nieba. Uzbrojeni w aparaty, statywy, latarki i opaski fluorescencyjne (które otrzymaliśmy od pani Ani)  udaliśmy się do pobliskiego Bonina, w którym to,  w praktyce mogliśmy zastosować nabytą wiedzę. Dzięki nieocenionym radom Pana Rudnickiego każdemu udało się stworzyć niepowtarzalne zdjęcia nieba, konstelacji oraz Księżyca. Nocne krajobrazy mają wielki potencjał fotograficzny, a połączenie umiejętności technicznych, wyobraźni i kreatywności może zaowocować niezwykłymi ujęciami. Zdjęcia nieba trwały dwie godziny. Odwiedziliśmy dwa różne miejsca – drogę w środku lasu oraz odkrytą polanę. Przed północą wszyscy dotarliśmy do swoich domów.

 

 

W warsztatach wzięło udział 13 uczniów naszej szkoły, 1 tegoroczny absolwent, kilkoro uczniów Gimnazjum oraz panie: B. Król i A. Magdalan. Wszyscy dzielnie zmagali się z trudną techniką zdjęć nocnych.

 

 

Ogromne podziękowania należą się organizatorom – Panu J. Rudnickiemu oraz  J. Pobereżko, a także Pani B. Król, która pomogła w organizacji warsztatów. To dzięki nim mieliśmy okazję poszerzyć swoją wiedzę o to co nam nieznane i stworzyć  niezwykłe dzieła sztuki, a przy okazji świetnie się bawić.

 

Zapraszamy do zapoznania się z efektami naszej (jakże przyjemnej) pracy! Miłego oglądania!

 

 

Gabriela Prygiel, kl. 1a

 

/ 30.09. Członkowie "Grupy Fotograficznej" spotkali się drugi raz i wykonali zdjęcia nieba w okolicy Poradza. Tym razem był nów Księżyca i ani jednej chmury na niebie! / 

 


 

OBEJRZYJ FILM Z WARSZTATÓW

(w filmie: nagrania video z warsztatów, więcej zdjęć i naszych prac)

KLIKNIJ ABY OBEJRZEĆ W 

 
 


 

Przeczytano: 822 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: