Aktualności

02 kwietnia 2017 20:02 | Aktualności

WYJAZD UCZNIÓW TECHNIKUM INFORMATYCZNEGO NA POLITECHNIKĘ KOSZALIŃSKĄ

 

 

 

 

Czy warto studiować informatykę? Czy studia informatyczne zapewniaJą pewną i dobrze płatną pracę? Czy studia związane z informatyką sprawią dużą satysfakcję? Czy są ciekawe? Na te i wiele innych tego typu pytań uczniowie klasy pierwszej i trzeciej uzyskali odpowiedź podczas wizyty na Politechnice Koszalińskiej.


30 marca 2017 roku uczniowie klasy IA oraz IIIA Technikum Zawodowego zostali zaproszeni na Wydział Elektroniki i Informatyki Politechniki Koszalińskiej. Uczniowie mieli okazję  zapoznać się z ofertą edukacyjną skierowaną do uczniów kierunków informatycznych, a także wzięli udział w ciekawych wykładach i laboratoriach  przygotowanych specjalnie przez uczelnię.

 

Pierwszy wykład dotyczył przetwarzenia obrazu w informatyce. Uczniowie dowiedzieli się czym jest obraz, synestezja (np. postrzeganie barw dźwięków), a także na czym polega percepcja obrazu. Nasi informatycy wysłuchali w jaki sposób powstaje złudzenie optyczne, jak powstają filtry do programów graficznych oraz w jakich sytuacjach zmysł wzroku przewyższa komputer w interpretacji obrazu, a w jakich dziedzinach "sztuczne widzenie" jest skuteczniejsze (np. medycyna, kryminalistyka, geodezja i kartografia czy metrologia).

 

 

Drugi wykład  związany był z rozwiązywaniem problemów (nie tylko komputerowych) za pomocą narzędzi informatycznych. Uczniowie za pomocą programu FreeMind (programu do budowania mapy myśli) przystąpili do rozwiązania problemu związanego z wyborem uczelni wyżej po ukończeniu szkoły średniej. Podczas "burzy mózgów" wywołanej przez prowadzącego, słuchacze  zbudowali mapę, która dała im odpowiedź na wcześniej zadane pytanie.

 

Kolejne zajęcia odbyły się w laboratorium cyfrowym, w którym uczniowie mieli okazję przetestować wysokiej klasy narzędzia pomiarowe takie jak: oscyloskopy cyfrowe, analizatory WIDMA, mikrokontrolery, programatory, multimetry i wiele innych. Nasi informatycy poznali zasadę działania urządzeń oraz ich zastosowanie w informatyce. Wykonali także zadania związane z pomiarami różnych parametrów (np. pomiar częstotliwości przez pomiar okresu, pomiar napięcia czy pomiar oporności).

 

 

Ostatnie zajęcia tego dnia dostarczyły z pewnością najwięcej zabawy. Zadaniem uczniów podzielonych na dwie grupy było stworzenie animacji przy wykorzystaniu green screana oraz animacji poklatkowej. Uczniowie z tych zadań wywiązali się doskonale, a efekt w postaci dwóch filmów został zaprezentowany na koniec warsztatów.

 

 

Z warsztatów uczniowie wrócili zadowoleni, bogatsi w nowe doświadczenia. Wycieczka  uświadomiła im,  że informatyka  jest  wykorzystywana na każdym  kroku codziennego życia, że może być ciekawa oraz daje w przyszłości możliwość ciekawej  pracy zawodowej.


Może za kilka  lat  niektórzy  uczniowie  z naszej szkoły  powrócą na Politechnikę Koszalińską,  ale już w  roli studentów.

 

Dziękujemy Politechnice Koszalińskiej za współpracę i czekamy na kolejne ciekawe zajęcia!

 

Jarosław Rudnicki

Przeczytano: 1158 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: