Aktualności

25 września 2017 19:14 | Aktualności

SZKOLNY „SALON MATURZYSTÓW”

Kilka lat temu w Zespole Szkół im. T. Kościuszki w Łobzie narodził się pomysł organizowania cyklicznych spotkań dla uczniów klas najstarszych z ich kolegami – absolwentami naszej szkoły i jednocześnie studentami wyższych uczelni  oraz słuchaczami szkół policealnych.

 

Z zaproszenia nauczycielek (Małgorzaty Wojciechowskiej, Barbary Król i Renaty Schmidt) skorzystało przez te kilka lat już około kilkudziesięciu naszych absolwentów, którzy chętnie odwiedzają swoją szkołę i dzielą się życiowym doświadczeniem z młodszymi kolegami. Spotkania organizowane są zawsze na początku września, kiedy studenci mają jeszcze odrobinę czasu wolnego i przebywają w swoich rodzinnych domach.  

 

W tym roku szkolnym na godzinie wychowawczej 11 września naszą szkołę odwiedzili: Jagoda Molska – II rok logistyki na Uniwersytecie Szczecińskim, Ewa Nazarek – IV rok lotnictwa i kosmonautyki w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie, Martyna Nazarek – I rok studiów magisterskich finanse i rachunkowość na Uniwersytecie Gdańskim, Agata Lis – II rok filologii polskiej na Uniwersytecie Szczecińskim, Marcin Nikołajczyk – II rok informatyki na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym oraz Aleksandra Puzyrewska – II rok technologii chemicznej na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym i I rok stomatologii na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym.

 

Tematem spotkania był oczywiście wybór przedmiotów we wstępnych i ostatecznych  deklaracjach maturalnych. Uczniowie dowiedzieli się, dlaczego warto zdawać egzamin na poziomie rozszerzonym. Studenci wytłumaczyli  różnice w sposobie przeliczania wyników z egzaminów maturalnych na poziomie podstawowym i rozszerzonym przez wyższe uczelnie. Pojawiła się także informacja na temat możliwości odwołania się od wyniku komisji egzaminacyjnej oraz sposobie wglądu w pracę egzaminacyjną w OKE w Poznaniu. Przybliżono również temat rekrutacji, jej terminy oraz koszty. Nie tylko naszych uczniów zaskoczyła  informacja, że o byciu studentem można dowiedzieć się  kilka dni po inauguracji roku akademickiego. Wszyscy przybyli absolwenci zgodnie stwierdzili, że panie z dziekanatu mają zawsze rację, a w kontaktach z nimi trzeba być wyjątkowo kulturalnym i ostrożnym. Wtedy żadna studencka sprawa nie zostanie zostawiona bez rozpatrzenia.

 

Ze zdziwieniem naszych uczniów spotkała się konieczność odpracowywania zajęć w przypadku nieobecności. Obowiązkowy udział w zajęciach, kolokwia, zbieranie zaliczeń, egzaminy, egzaminy warunkowe, punkty ECTS oraz koszty powtarzania przedmiotu, czyli wymagania stojące przed każdym studentem, zmodyfikowały obraz studenckiej wolności. Okazało się, że student, by sprostać wszystkiemu, musi być za siebie odpowiedzialny i dojrzały. Nikt nie stanie w jego obronie i nie przypomni mu o obowiązkach. Uśmiechy na ustach maturzystów pojawiły się za to w momencie, gdy studenci zaczęli opowiadać o życiu studenckim, „wpadkach studentów” na forach internetowych, do których dostęp mają także wykładowcy, ich przedziwnych wymaganiach, przyzwyczajeniach oraz sposobach prowadzenia zajęć. Koszty  podręczników, notatki od starszych roczników, możliwość studiowania za granicą, praktyki studenckie w Polsce i innych krajach europejskich to kolejne zagadnienia poruszane na spotkaniu.

 

Mimo że temat nie został wyczerpany i pozostało jeszcze wiele spraw, o które można było zapytać starszych kolegów, to tegoroczne spotkanie zaliczymy w stu procentach do udanych. Zapytani przez nas maturzyści są zgodni, że młodzież potrzebuje informacji „z pierwszej ręki” i korzysta z tego typu wsparcia. A my mamy nadzieję, że spotkanie przyczyni się do podjęcia przez uczniów właściwych decyzji.

 

Przybyłym na spotkanie absolwentom dziękujemy za poświęcony czas oraz udzielone rady i wskazówki. Cieszymy się, że po raz kolejny możemy gościć dojrzałych i odpowiedzialnych młodych ludzi, którzy jeszcze nie tak dawno siedzieli w naszych szkolnych ławkach.


Małgorzata Wojciechowska, Barbara Król, Renata Schmidt,

nauczycielki Zespołu Szkół

im. T. Kościuszki w Łobzie

Przeczytano: 489 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: