Aktualności

27 września 2017 17:54 | Aktualności

MŁODZIEŻ PAMIĘTA

 

 

 

 

15 września 2017 r. odbyły się uroczystości upamiętniające 78. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę oraz 77. rocznicę masowych deportacji na Sybir. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie Zespołu Szkół w Łobzie.

 

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kaplicy. Następnie udaliśmy się pod Krzyż Sybiraków, gdzie pan Ryszard Krzęćko przywołał historię zesłań Polaków na Sybir. Głos zabrali również: Burmistrz Łobza Piotr Ćwikła oraz Starosta Łobeski Paweł Marek. Po przemówieniach delegacje złożyły kwiaty. Na koniec zrobiliśmy pamiątkową fotografię i udaliśmy się do Łobeskiego Domu Kultury.

 

Tam goście usiedli przy stołach udekorowanych przez nasze koleżanki uczące się w zawodzie technik hotelarstwa. Młodzież z liceum zaprezentowała montaż słowno-muzyczny przygotowany przez nauczycieli: Annę Chuchro, Bożenę Kordyl oraz Ryszarda Krzęćkę. Narratorzy wprowadzili wszystkich w zimny, syberyjski klimat. Chór wraz z solistkami śpiewał okolicznościowe pieśni a recytatorzy prezentowali wiersze opisujące te okropne czasy.

 

Na koniec uroczystości pani Zofia Majchrowicz – Prezes Koła Sybiraków w Łobzie, pięknie podziękowała wszystkim zaangażowanym w przygotowanie spotkania i poczęstowała nas własnoręcznie upieczonymi na tę okazję rogalikami. Były naprawdę pyszne! Po występie artyści mieli okazję porozmawiać z sybirakami oraz posłuchać ich niezwykłych historii.

 

Julia Popiela, kl. 2b LO w Zespole Szkół

im. T. Kościuszki w Łobzie

Przeczytano: 440 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: