Aktualności

06 grudnia 2017 11:52 | Aktualności

NIE TAKI URZĄD STRASZNY…

 

 

 

 

20 listopada byliśmy gośćmi Urzędu Miejskiego w Łobzie. Pani Magdalena Kowalec - Sekretarz Gminy, oprowadziła nas po najważniejszych salach i oddziałach Ratusza. Mogliśmy poczuć się jak radni, zasiadając w sali sesyjnej, w której zapoznaliśmy się z zasadami funkcjonowania Rady Miejskiej. Dowiedzieliśmy się, jakie warunki muszą być spełnione, by uchwała mogła „wejść w życie”. Później odwiedziliśmy serce budynku, w którym mieliśmy możliwość porozmawiania z samym Burmistrzem Łobza, panem Piotrem Ćwikłą. Opowiedział nam o swojej pracy, obowiązkach i warunkach, jakie trzeba spełniać na tym stanowisku. Pogratulował też nowo wybranym radnym Młodzieżowej Rady Miejskiej i zachęcił nas do korzystania z biernego prawa wyborczego.

 

Potem zapoznaliśmy się z zasadami funkcjonowania Urzędu Stanu Cywilnego. Dowiedzieliśmy się, w jaki sposób, gdzie i przy czyjej pomocy wypisywane są akty urodzenia, małżeństwa oraz zgonu. Mogliśmy także przymierzyć insygnia, które muszą mieć na sobie urzędnicy, np. podczas ślubu cywilnego. Trzeba przyznać, że są one dość ciężkie. Niedługo będziemy pełnoletni, dlatego nie mogliśmy ominąć rozmowy z panią, która zajmuje się wydawaniem dowodów osobistych. Opowiedziała nam o procedurach, które trzeba przejść, by otrzymać dowód tożsamości oraz co zrobić w razie jego zaginięcia.


Dzięki tej wizycie jesteśmy bardziej świadomymi obywatelami. Teraz bez żadnych obaw i wątpliwości wiemy, gdzie i do kogo zgłosić się z daną sprawą.

 

Alicja Stępńska, kl. 2a LO

Przeczytano: 460 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: