Aktualności

18 grudnia 2017 13:46 | Aktualności

KIERUNEK ARCHEOLOGIA

 

 

 

 

Łobeska Fundacja Archeologiczna podejmuje wiele działań mających na celu zwiększenie zainteresowania mieszkańców powiatu łobeskiego naszym bogatym dziedzictwem archeologicznym. Obecnie realizuje projekt „Kierunek Archeologia”, którego celem jest zainteresowanie młodzieży studiami na kierunku archeologia oraz zwrócenie uwagi na problem ochrony naszego dziedzictwa przed zapomnieniem. W ramach tego projektu w czwartek, 14 grudnia, uczniowie naszego Zespołu Szkół w Łobzie pod opieką pana Zbigniewa Szymanka oraz licealiści z Reska pod opieką pani Doroty Roli wzięli udział w niezwykłej wycieczce zorganizowanej przez Łobeską Fundację Archeologiczną.

 

Pierwszym etapem naszej wyprawy był Uniwersytet Szczeciński. Tam przygodę z historią zaczęliśmy od zwiedzenia czytelni na Wydziale Humanistycznym oraz Katedry Archeologii. Naszym przewodnikiem po uczelni była pani dr Marta Chmiel-Chrzanowska, która opowiedziała o najciekawszych znalezionych eksponatach i prowadzonych obecnie badaniach, np. ceramiki z okresu wpływów rzymskich. Następnie wzięliśmy udział w fascynujących wykładach dr. Grzegorza Kiarszysa i pani dr Agnieszki Matuszewskiej na temat archeologii nieinwazyjnej, czyli metod, które nie niszczą źródeł historycznych. Pan Bogdan Przybyła, główny inicjator wyjazdu, zaprezentował nam badania grobowców megalitycznych prowadzone w powiecie łobeskim. Na koniec wizyty na US zostaliśmy obdarowani prowiantem na drogę.

 

Kolejnym przystankiem było Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie. Zostaliśmy zaproszeni do działu konserwacji zabytków, w którym zobaczyliśmy m.in. znaleziony w okolicach Węgorzyna pięknie zdobiony sztylet z brązu. Przekonaliśmy się, jak wiele pracy trzeba włożyć, aby przywrócić świetność takim zabytkom archeologicznym jak ceramika czy znalezione na ulicy Szewskiej skóry. Na koniec wycieczki udaliśmy się do Bastei, gdzie mogliśmy obejrzeć wiele ciekawych pamiątek i poznać dokładniej historię Stargardu.

 

Był to wspaniale spędzony dzień, pełen przygód. Uczucia, jakie towarzyszyły nam w czasie wycieczki, zostaną w naszej pamięci na długo. Mamy nadzieję, że uda nam się jeszcze kiedyś wziąć udział w podobnym wyjeździe edukacyjnym.

 

 

Agnieszka Samson, kl. 2b LO

Przeczytano: 392 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: