Aktualności

02 lutego 2018 14:07 | Aktualności

GIMNAZJALIŚCI POZNAJĄ ZAWODY TECHNICZNE

 

 

 

 

5 stycznia gościliśmy w szkole uczniów klas trzecich z Zespołu Szkół Publicznych w Radowie Małym wraz z opiekunami: panią Krystyną Wojciechowską i panią Joanną Mały. Nasi goście zostali przywitani przez panią dyrektor, a następnie wzięli udział w specjalnie dla nich przygotowanych zajęciach zawodoznawczych. Wizyta została podzielona na kilka części. Pierwsza miała na celu pokazanie młodzieży budynku naszej szkoły, kolejna została poświęcona doradztwu zawodowemu, a ostatnia - przybliżeniu specyfiki kształcenia w zawodach: technik hotelarstwa, technik informatyk oraz technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej,  znajdujących się w ofercie edukacyjnej Zespołu Szkół w Łobzie.

 

 Na początku gimnazjaliści uczestniczyli w grze (umożliwiającej zwiedzenie budynku) poprowadzonej przez naszą germanistkę, panią Małgorzatę Wojciechowską. Uczniowie odkrywali zakamarki szkoły, rozwiązując kolejne wskazówki w języku niemieckim. Liczyła się dokładność wykonanych zadań, ich poprawność oraz szybkość, ponieważ za dobrze wykonane zadania gimnazjaliści otrzymywali punkty, a zwycięskie drużyny - słodką niespodziankę.

 

W kolejnej części spotkania uczniowie wzięli udział w warsztatach poprowadzonych przez doradcę zawodowego, panią Renatę Schmidt. Gimnazjaliści, analizując ogłoszenia o pracę, przyjrzeli się wymaganiom pracodawców stawianym przyszłym pracownikom. Wiele z nich powtarzało się niezależnie od zawodu i stanowiska, np. umiejętności interpersonalne, umiejętność pracy w zespole. Ćwiczenie uświadomiło uczniom, że wielu z pożądanych na rynku pracy umiejętności uczą się w szkole i warto je cały czas doskonalić, aby wykorzystać w późniejszej pracy zawodowej.

 

Ostatnia część wizyty obejmowała warsztaty zawodowe dotyczące kierunków kształcenia w naszym technikum. Każdy z uczniów wybrał zawód, z którego specyfiką chciał się zapoznać. W czasie zajęć przybliżających zawód technik hotelarstwa grupa uczennic miała możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w zakresie gastronomii i hotelarstwa. W miłej i przyjaznej atmosferze, pod okiem naszych nauczycielek: Anny Rabiejewskiej i Joanny Krzywańskiej, gimnazjalistki przygotowywały torty, które wyglądały i smakowały wyśmienicie. Liczna grupa gimnazjalistów postanowiła zapoznać się z zawodem technik informatyk. O tajnikach branży informatycznej opowiedział pan Jarosław Rudnicki. Uczniowie dowiedzieli się np., że mogą się specjalizować w różnych gałęziach informatyki - być grafikami, administratorami sieci, programistami. Potem ćwiczyli swoje umiejętności zdalnego zarządzania komputerem za pomocą telefonu komórkowego. Następnie zmierzyli się z zadaniami zawodowymi w programie TeamViwer. Wybrana grupa trzecioklasistów postanowiła poznać zawód technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej i pod opieką pani Małgorzaty Konstanty sprawdzała swoje umiejętności w cięciu czy gwintowaniu rur, wykorzystując urządzenia znajdujące się w pracowni zawodowej oze.

 

Goście z Radowa zwiedzając szkołę, mogli poczuć panującą w niej atmosferę, zobaczyć bazę dydaktyczną, ale przede wszystkim wziąć udział w ciekawych warsztatach. Młodzież bardzo chętnie i aktywnie wykonywała proponowane przez prowadzących zadania. Przygotowanie tortu, gwintowanie rur, zdalne sterowanie komputerem to tylko namiastka sprawności, jakich można nauczyć się w naszej szkole, zdobywając kwalifikacje zawodowe.

 

Mamy nadzieję, że gimnazjaliści dowiedzieli się czegoś nowego i rozbudziliśmy w nich chęć zdobywania nowych umiejętności oraz wiedzy w naszej szkole.

 

Renata Schmidt, doradca zawodowy

Zespołu Szkół im. T. Kościuszki w Łobzie

Przeczytano: 436 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: