Aktualności

20 marca 2018 10:14 | Aktualności

LIX MIĘDZYSZKOLNE ZAWODY MATEMATYCZNE W SZCZECINIE

 

 

 

 

17. marca 2018r. na Wydziale Matematyczno-Fizycznym Uniwersytetu Szczecińskiego odbyły się LIX Międzyszkolne Zawody Matemayczne, do których przez panią Mirosławę Parzygnat zostało wytypowanych czworo uczniów z naszej szkoły: Sandra Kobylska, Natalia Kościukiewicz ,Mateusz Papina i Dawid Kamiński.

 

Przygotowania do zawodów rozpoczęły się już dużo wcześniej, gdyż na konkursie wymagana była wiedza nie tylko z zakresu szkoły średniej, ale również ze studiów, jak chociażby liczenie całek, którego nie ma w podstawie programowej. Również niektóre zapisy okazały się abstrakcyjne, dlatego kluczem do rozwiązania niektórych z pozoru trudnych zadań okazało się rozszyfrowanie zapisu.

 

LIX MZM były jednoetapowe. W ciągu 180 minut musieliśmy rozwiązać 20 zadań zamkniętych, które polegały na określeniu prawdziwości trzech podanych tez. Łącznie mieliśmy 60 decyzji do podjęcia, po 3 do każdego zadania, z tym że jeśli prawdziwość wszystkich tez w zadaniu została określona poprawnie, otrzymywaliśmy dodatkowy punkt.  Za tę część mogliśmy uzyskać co najwyżej 80 punktów. Za każdą błędną odpowiedź otrzymywaliśmy jednak punkty ujemne, dlatego musieliśmy wykazać się precyzją oraz intuicją matematyczną, które pozwoliły nam rozwiązać zadania, aby uzyskać jak największą ilość punktów. Ostatnie dwa zadania były zadaniami rozszerzonej odpowiedzi - były warte 10 punktów każde, a ich rozwiązania musieliśmy zapisać na osobnych kartkach. Oczywiście były dużo trudniejsze od pozostałych, ale nie były nie do zrobienia. A jak nam poszło? To już okaże się za dwa tygodnie.

 

Klasyfikacja prowadzona będzie w kategorii indywidualnej i kategorii szkół, a wynikiem drużyny będzie suma punktów zdobytych przez trzech najlepszych zawodników. Mamy nadzieję, że po raz kolejny udowodnimy, że jako szkoła możemy równać się z liceami z okręgu.

 

  Natalia Kościukiewicz, IIIa

Przeczytano: 232 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: