Aktualności

20 kwietnia 2018 13:19 | Aktualności

TARGI PRACY I PRZEDSIĘBIORCZOŚCI 2018

 

 

 

 

 

 

Pracodawcy czekają na pracowników a uczelnie na studentów13 kwietnia w Hali Sportowo – Widowiskowej w Łobzie odbyły się Targi Pracy i Przedsiębiorczości. Swoje firmy zaprezentowało 15 wystawców (11 pracodawców i 4 uczelnie wyższe). Targi skierowane były przede wszystkim do uczniów liceum, technikum i Branżowej Szkoły I stopnia w Zespole Szkół im. T. Kościuszki w Łobzie. Jednak chcąc, aby oferty pracy czy wyboru dalszej ścieżki edukacyjnej dotarły do jak największej grupy zainteresowanych, zaproszenia wystosowaliśmy także do Reska i szkół ponadgimnazjalnych z powiatu drawskiego i świdwińskiego. Z zaproszenia skorzystał Zespół Szkół Rolniczych im. Stefana Żeromskiego w Świdwinie oraz Zespół Szkół w Resku. W tym miejscu dziękujemy dyrektorom tych szkół za umożliwienie młodzieży udziału w targach.

 

Wystawców i uczniów przywitali przedstawiciele organizatorów całego przedsięwzięcia: Starosta Łobeski pan Paweł Marek, dyrektor Zespołu Szkół w Łobzie pani Jolanta Manowiec, oraz pan Grzegorz Tokarski, zastępca dyrektora PUP w Łobzie. Przedstawili najważniejsze cele spotkania i poinformowali, że targi organizowane są w ramach Kontraktu Samorządowego finansowanego ze środków RPO WZ. Pani dyrektor ZS przy tej okazji podziękowała pracodawcom, którzy współpracują ze szkołą i przyjmują na zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe uczniów BS I st. i technikum.

 

Wystawcy ze sceny prezentowali swoje firmy i zachęcali do odwiedzenia ich stoisk. Przedstawiciel Akademii Morskiej w Szczecinie rozwinął przed młodzieżą wizję dalekich podróży morskich, przedstawicielka Hotelu Radisson Blu w Szczecinie promowała ciekawą pracę w hotelarstwie i turystyce oraz zachęcała przyszłych studentów do tzw. „dorywczej” pracy w hotelu w celu podreperowania studenckiego budżetu, a dyrektor PKO BP proponował skorzystanie z oferty banku skierowanej do uczniów i studentów. Zainteresowanie wzbudził również pracownik Centrum Logistycznego Amazon, który zapraszał do podjęcia pracy w Kołbaskowie. Szczególnie interesujące były bezpośrednie rozmowy z przedsiębiorcami i przedstawicielami ZUT, PUM czy WSH TWP. Uczniowie pytali o poszukiwane na rynku pracy zawody, o szczegóły rekrutacji na uczelnie i zachęty socjalne (np. stypendia). Byli ciekawi możliwości zatrudnienia w firmach i warunków, na jakich ten proces się odbywa. Targi stały się także okazją do poznania małych i dużych przedsiębiorstw funkcjonujących w najbliższym otoczeniu, o istnieniu których nie wszyscy wiedzieli.

 

W czasie targów sprawdził się pomysł szkolnego doradcy zawodowego pani Renaty Schmidt, która przygotowała uczniom karty pracy. Zadaniem młodzieży była rozmowa z przedsiębiorcami i przedstawicielami uczelni i uzyskanie odpowiedzi na wiele pytań dotyczących możliwości kształcenia lub zatrudnienia.

 

Targi Pracy i Przedsiębiorczości miały na celu skomunikowanie w jednym miejscu pracodawców i pracowników, uczelnie i uczniów. Dały młodzieży możliwość pozyskania informacji o kierunkach kształcenia oraz zorientowania się w potrzebach rynku pracy. Dziękujemy wszystkim przedsiębiorcom i uczelniom za uczestnictwo w tym spotkaniu. I chociaż organizowaliśmy je po raz pierwszy, rozmowy z uczniami i wystawcami pozwalają nam na wyciągnięcie wniosku, że założony w projekcie cel został osiągnięty.

 

 

                                                                                                                      Joanna Nikołajczyk – organizatorka targów z ramienia Zespołu Szkół im. T. Kościuszki w Łobzie

Przeczytano: 332 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: