Aktualności

21 kwietnia 2018 12:33 | Aktualności

ŁOBESKA MŁODZIEŻ NA SPOTKANIU "DEMOKRACJA W PRAKTYCE”

 

 

 

 

Pytania o demokrację, wolności i swobody obywatelskie, a także rozmowy o prawach i obowiązkach młodych obywateli były tematem spotkania "Demokracja w praktyce”, w którym w dn. 9 kwietnia uczestniczyła w Szczecinie młodzież z Zespołu Szkół im. T.Kościuszki w Łobzie.

 

Spotkanie odbyło się w ramach cyklu zainicjowanego przez Pana Olgierda Geblewicza – Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. Młodzież miała okazję wziąć udział w warsztatach ,,Konstytucja w moim życiu”, których scenariusz powstał przy współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej z Warszawy. Była to doskonała okazja do refleksji i zastanowienia się nad praktycznymi aspektami praw i wolności oraz odniesienia się do zapisów Konstytucji RP.

 

W drugiej części wydarzenia młodzież wzięła udział w dyskusji z gośćmi – Marszałkiem Województwa Zachodniopomorskiego Olgierdem Geblewiczem oraz Mateuszem Czarnowskim – liderem szczecińskiego zespołu ,,Bubliczki”. Pan Marszałek opowiadał on o swoich doświadczeniach obywatelskich przed i zaraz po upadku muru berlińskiego, które podsumował słowami: Kiedyś aby przekroczyć granicę trzeba było mieć paszport i aktualną wizę, która była praktycznie poza zakresem młodych, a teraz tą samą granice można przekraczać z dozwoloną prędkością 120 km/h. Oznacza to, że dziś młodzi ludzie mają praktycznie nieograniczone możliwości, które pozwalają na swobodne przemieszczanie się i korzystanie z oferty stypendiów, staży, wyjazdów zagranicznych. Warto z nich korzystać!

 

Mateusz Czarnowski z zespołu ,,Bubliczki” skupił się natomiast na aspektach wolności słowa. Opowiadał o swoich doświadczeniach jako twórca muzyczny oraz koordynator projektów społecznych realizowanych na przestrzeni lat: Zachodniopomorskie jest bogatym i niewykorzystanym jeszcze obszar twórczości ludowej i obyczajowej mniejszości narodowych, zwłaszcza bałkańskich, które osiedliły się tutaj po wojnie. Zainspirowało mnie to do poszukiwań swojej drogi i życzę aby każdy z was tutaj odnalazł w naszym regionie perełkę dla siebie.”


Wydarzenie zakończyło się puentą Marszałka Geblewicza: Twórzmy taką atmosferę naszego społeczeństwa abyśmy chcieli wspólnie oddychać tym samym dobrym powietrzem.


Młodzieży za udział w spotkaniu podziękowała Małgorzata Ludwiczek – Kierownik Sekretariatu ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego - organizator spotkania.

 

Relację z wydarzenia można obejrzeć pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=IGRZjk6N3Lg&t=10s

Młode osoby zainteresowane aktywnością społeczną i mobilnością zachęcamy do zajrzenia na funpage Sekretariatu ds. Młodzieży: https://www.facebook.com/sekretariatdsmlodziezy/

Przeczytano: 292 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia:

Filmy: