Aktualności

30 kwietnia 2018 13:40 | Aktualności

I TO JUŻ KONIEC… POŻEGNANIE ABITURIENTÓW ZESPOŁU SZKÓŁ IM. T. KOŚCIUSZKI W ŁOBZIE cz. I

 

 

 

 

27 kwietnia 2018 r. 56 abiturientów LO i 15 TZ ukończyło Zespół Szkół im. T. Kościuszki w Łobzie i wpisało się na karty 73-letniej historii szkoły. W uroczystości pożegnalnej  uczestniczyli goście: Starosta Łobeski Paweł Marek, przew. Rady Powiatu Zygmunt Bławzdziewicz, Burmistrz Łobza Piotr Ćwikła, wicestarosta Grażyna Karpowicz, członek Zarządu Powiatu Jarosław Żuk, przew. Komisji Oświaty Józef Drozdowski, przew. Rady Rodziców Izabela Kaczmarczyk i rodzice.

 

Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego i odśpiewaniu hymnów, narodowego i szkoły, dotychczasowy przewodniczący Rady Samorządu Uczniowskiego Szymon Martula, tegoroczny abiturient, podziękował dyrekcji i opiekunom RSU za współpracę i przekazał kierowanie radą nowo wybranemu przewodniczącemu, Grzegorzowi Latosze. Głos zabrała dyrektor szkoły Jolanta Manowiec mówiąc do zebranych m.in.: Mimo że już 21 raz żegnam uczniów kończących naszą szkołę, wciąż przeżywam tę chwilę tak samo, wciąż towarzyszą mi podobne uczucia: radości z doprowadzenia kolejnego rocznika uczniów do tego momentu ich życia, smutku, bo każde pożegnanie rodzi smutek i jednocześnie troski o przyszłość tych młodych ludzi połączonej z pytaniem, czy zrobiliśmy wszystko, co należało”.  


W słowie pożegnalnym pani dyrektor zwróciła się do abiturientów: „Dzisiaj zamykacie kolejny ważny rozdział swojego życia, łączący się z wejściem w prawdziwą dojrzałość. Dojrzałość – tę formalną, potwierdzoną dowodem osobistym, a za dwa miesiące jeszcze świadectwem dojrzałości. I dojrzałość – tę emocjonalną, życiową, której nie stwierdza żaden dokument, ale sprawdzają sytuacje, w których trzeba umieć radzić sobie z problemami, podjąć właściwą dla siebie decyzję, kim być i jak samodzielnie odnaleźć się w świecie zarówno pełnym pułapek, jak i dobra, piękna. Na tym etapie życia – kiedy coś się kończy, ale jeszcze nie wiadomo, co się zaczyna – warto poddać refleksji ten czas, który minął, podsumować go, może przewartościować niektóre dotychczasowe priorytety, zamknąć te drzwi i spojrzeć w przyszłość. Przez te 3 lub 4 lata towarzyszyliśmy Wam w tej podróży razem z troskliwymi rodzicami, pokazując (naszym zdaniem) właściwy kierunek: wartość tego, co ma się w głowie i sercu, potrzebę nieustannego rozwoju, widzenie na tej drodze drugiego człowieka, by egoizm i dobra materialne nie zatarły wrażliwości na otoczenie i  uroki życia. Mam nadzieję, że czas, który tak szybko minął uznacie per saldo za pożyteczny. Już za przysłowiową chwilę jedni przystąpią do matury, zdadzą ją i będą myśleć o studiach, inni pójdą do pracy. Zacznie się podejmowanie samodzielnych decyzji, życie na własny rachunek. Jutro obudzicie się w innej rzeczywistości: bez szkoły i planu lekcji w głowie, bez podręczników, zeszytów, bez nas – nauczycieli (czasami nadto wymagającymi) i odetchniecie z ulgą myśląc: nareszcie. Ale przyjdzie moment, że zatęsknicie za szkolnym rytmem i beztroską dnia codziennego, i czasem, kiedy się miało 19 – 20 lat.


Dziękując za tę wspólną drogę wypełnioną radościami i smutkami (bo przecież nie zawsze było idealnie), za chwile napełniające nas dumą z Waszych sukcesów, życzę Wam po prostu udanego życia we wszystkich jego wymiarach. Niech sprzyja Wam też szczęście, któremu nieraz trzeba pomóc. Życzę właściwych wyborów i siły, aby nie rozpamiętywać porażek, umieć szybko podnieść się i iść dalej. Niech nasze starania temu służące w Was zaowocują, chociaż na taką wiedzę przyjdzie nam poczekać, bo w naszym zawodzie rezultat końcowy mierzy się w latach (gdy poznajemy losy absolwentów). (…) Wyruszacie zdobywać świat. Zapamiętajcie swoich przyjaciół, wychowawców, imprezy, konkursy, akcje, w których uczestniczyliście. Wszystkim godnie reprezentującym w ciągu tych 3 i 4 lat szkołę i Łobez – dziękuję. Gratuluję kl. 3a uzyskania najwyższej średniej ocen (4,1), absolwentom kończącym szkołę z wyróżnieniem i tym, którym troszkę zabrakło, by otrzymać świadectwo z czerwonym paskiem. Gratuluję technikom hotelarstwa 100% zdawalności egzaminu zawodowego. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do Waszego dzisiejszego sukcesu: wychowawczyniom (J. Abramowskiej, M. Wojciechowskiej, J. Krzywańskiej), nauczycielom i rodzicom szanującym naszą pracę, doceniającym nasze wysiłki, udzielających autentycznego wsparcia wychowawcom”.


Specjalne podziękowania za znakomitą współpracę skierowane były pod adresem przewodniczącej Rady Rodziców, pani Izabeli Kaczmarczyk, dyrektorów szkół podstawowych z Łobza, Węgorzyna i Radowa Małego za pomoc organizacyjną w przeprowadzeniu matury (tj. kierowanie do Zespołu Szkół członków zespołów nadzorujących część pisemną)  i organu prowadzącego za dbałość o rozwój szkoły.

 

Do młodzieży i rodziców zwrócili się z gratulacjami i życzeniami  na przyszłość Starosta Łobeski, Burmistrz Łobza i przewodnicząca Rady Rodziców. W imieniu młodszych uczniów Gabrysia Prygiel i Ala Stępińska przekazały starszym koleżankom i kolegom życzenia, drugoklasiści wręczyli drobne upominki. Ich rówieśnicy pokazali zabawną scenkę podsumowującą kolejne etapy rozwoju ucznia – od narodzin do matury a oprawę muzyczną zapewniła Patrycja Szwarczewska. Ciepłe słowa pod adresem grona pedagogicznego, pracowników niepedagogicznych, młodszych kolegów i szkoły wypowiedzieli przedstawiciele abiturientów: Ola Daniel i Bartek Szczypiński.

 

Była radość, były łzy i wzruszenie, kwiaty dla nauczycieli i dużo uścisków. Nie było to pożegnanie na zawsze, ale pożegnanie z ważnym etapem życia, pewnie najpiękniejszego. Bo gdy się ma 19 – 20 lat…

Nad całością uroczystości czuwała pani Agnieszka Rutkowska.

 

Godzinę po zakończeniu apelu salę gimnastyczną wypełnili gimnazjaliści z Łobza, Węgorzyna, Radowa oraz inni zainteresowani, ponieważ rozpoczął się Dzień Otwarty Szkoły. Już niedługo REKRUTACJA DO KLAS I. CZAS PODJĄĆ DECYZJĘ.

Coś się kończy, ale także coś nowego zaczyna.

 

 

Przeczytano: 1087 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: