Aktualności

06 czerwca 2018 21:34 | Aktualności

NAUKA I INTEGRACJA

 

 

 

 

25 maja, w piękny ciepły piątek, w Zespole Szkół im. T. Kościuszki w Łobzie odbył się VIII Festiwal Nauki połączony z IV Festynem Integracyjnym, zorganizowany pod patronatem Starosty Łobeskiego, który o godz. 9:30 w towarzystwie dyrektora szkoły oficjalnie otworzył imprezę.

 

W programie znalazło się wiele atrakcji. Goście – uczniowie ze szkół podstawowych i gimnazjów, przedszkolacy, mieszkańcy Łobza, których przyciągnął do naszej szkoły niecodzienny gwar, mogli podziwiać mnóstwo doświadczeń przygotowanych przez nauczycieli chemii, biologii, fizyki, geografii oraz odnawialnych źródeł energii wraz z uczniami. Prezentowali oni ciekawe zjawiska występujące w przyrodzie, wyjaśniali ich mechanizm i tłumaczyli, dlaczego wiedza teoretyczna jest potrzebna, by lepiej rozumieć otaczający nas świat. Można było zobaczyć zimną parę, proces pozyskiwania ropy naftowej, bańki, zaobserwować działanie różnych sił, rozwiązać zagadki geograficzne, a także dowiedzieć się, jak za pomocą koła trzymanego w rękach napędzić krzesło na kółkach, na którym się siedzi. Bardzo interesujące były jeszcze dwa miejsca w budynku szkoły. W jednym królowała Nadia, która opowiadała o swoim życiu w Szwecji, częstowała ciasteczkami cynamonowymi i z szafranem, próbowała uczyć nas wypowiadania niełatwych słów szwedzkich. W drugim zaś Szymon przedstawił imponującą kolekcję płyt winylowych oraz pokazał sprzęty do ich odtwarzania.

 

Na dziedzińcu odbywały się gry i zabawy ruchowe: turnieje piłki nożnej i siatkówki plażowej, ruletka matematyczno-językowa, tor wyścigowy. Na scenie prezentowali się nasi umuzykalnieni szkolni artyści.  Hitem był występ chłopców z klasy 2B (technik oze) i 2a tańczących z wielkim zaangażowaniem do piosenki YMCA. DJ Damian zabawiał gości i zachęcał do tańczenia „Kaczuszek”. A kto z nadmiaru atrakcji zgłodniał, mógł posilić się w kawiarence, w której hotelarki serwowały przepyszne ciasta i równie pyszne napoje (nawet mrożoną kawę), albo przy grillu, gdzie podawano kiełbaski, kaszanki i ogórki małosolne (w sam raz, nieprzeciągnięte!). Można było również skorzystać z usług fryzjerskich oferowanych przez uczennice szkoły zawodowej, a także obejrzeć pokaz układania psa i pokaz umiejętności psa policyjnego.

 

Tego dnia odbyły się dwa ważne konkursy: III Edukacyjny Marsz na Orientację oraz I Powiatowe Zawody Pierwszej Pomocy Przedmedycznej pn. „Zdążyć na czas”. Drugi z wymienionych konkursów przygotowała grupa strażacka z klasy 2b razem z wychowawczynią. W zmaganiach uczestniczyły szkoły gimnazjalne z Łobza, Radowa Małego, Dobrej i Węgorzyna. W marszu na orientację I m. zajęli uczniowie SP nr 3 w Łobzie, II m. – SP z Węgorzyna, a III m. – uczniowie z ZSP w Radowie Małym. Natomiast bezkonkurencyjni w udzielaniu pierwszej pomocy okazali się uczniowie z Radowa Małego. Tuż za nimi uplasowali się gimnazjaliści z Węgorzyna i z Dobrej. Opiekunami zwycięzców byli: Elżbieta Wójcicka, Marek Jaskólski, Bogusława Organek.

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w organizację festiwalu i festynu – uczniom, nauczycielom i rodzicom, panu Staroście za patronat, gościom za obecność, a darczyńcom, wśród których były firmy i osoby prywatne: Urząd Marszałkowski, Pracownia Optyczna M. D. Piszewscy, Usługi Geodezyjne – Grzegorz Janiec, sklep „Aksamitka” – Dariusz Kosiński, pan Ryszard Sola (prezes S.E.C. w Łobzie) – za hojność.    

         

Anna Rabiejewska – koordynatorka festiwalu,  

Barbara Smolska-Nazarek – koordynatorka festynu

Przeczytano: 801 razy. Wydrukuj|Do góry

NAUKA I INTEGRACJA