Aktualności

18 czerwca 2018 14:46 | Aktualności

MAJĄ KLASĘ I KASĘ!

 

 

 

 

Grupa 18 uczniów z 2a LO w Zespole Szkół im. T. Kościuszki w Łobzie wzięła udział w ogólnopolskim projekcie „Niemiecki ma klasę” Instytutu Goethego w Warszawie. Od października 2017 do marca 2018 r. uczniowie wykonywali wiele działań w ramach konkursu „Deutsch hat Klasse”. Celem było wspólne opracowanie planu aranżacji klasy do nauki języka niemieckiego, wykonanie tego planu w odpowiednim czasie, a także uczenie się języka niemieckiego zorientowane na pracę zespołową i działanie.

 

dsc_0264.jpg

 

Uczniowie poświęcili projektowi wiele czasu. Najpierw zebrali środki finansowe, sprzedając w szkole słodkości i ozdoby świąteczne. Potem spali w budynku Zespołu Szkół, aby pomalować pracownię nr 48 i przygotować ją na poniedziałkowe lekcje. Musieli ze sobą rozmawiać, podejmować wspólne decyzje, współdziałać. Udało się zakończyć pracę do 4 marca, choć oficjalne otwarcie gabinetu odbyło się tuż po wysłaniu sprawozdania do Warszawy. Młodzież z niecierpliwością czekała cały kolejny miesiąc na ogłoszenie listy finalistów. No i miłe zaskoczenie – grupa z naszej szkoły znalazła się wśród 10 najlepszych drużyn wybranych ze 114 z całej Polski.

 

W dniach 6-8 czerwca wszyscy uczniowie wspólnie z opiekunką zespołu panią Agnieszką Rutkowską udali się do stolicy. Fundatorem wyjazdu był Instytut Goethego w Warszawie. W pierwszy dzień po nocnej podróży grupa zwiedziła Stare Miasto i nowoczesne Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, a po kolacji odpoczywała na Bulwarach Nadwiślańskich. Drugi dzień był dniem finału. Przed południem drużyny z całej Polski wzięły udział w grze miejskiej, której poszczególne zadania wiązały się tematycznie z kręceniem filmu. Grupa „Trzynastka”, złożona z uczniów naszej szkoły zwyciężyła! Po południu młodzież zebrała się w Teatrze Kapitol, w którym miały być wręczone nagrody. Oprócz uczniów na galę finałową zostali zaproszeni dyrektorzy szkół i osoby wspierające szkoły w ich działaniach. Uroczystość uświetnili też swoją obecnością dyrektorzy Instytutu Goethego oraz ambasador Niemiec w Polsce pan Rolf Nikel. Emocje sięgały zenitu.

 

Na szczęście kategoria szkół ponadgimnazjalnych była na początku, więc szybko się okazało, że nasza szkoła zdobyła pierwsze miejsce w Polsce! Uczniowie szaleli z radości. Odebrali statuetki, dyplomy i czek na 2000 zł z przeznaczeniem na naukę niemieckiego. Wszyscy finaliści wyjechali z Warszawy z nagrodami, więc nikt nie przegrał. Atmosfera na widowni była wspaniała. Trzeciego dnia pobytu w stolicy młodzież zwiedziła jeszcze Muzeum Powstania Warszawskiego i oczywiście Złote Tarasy. Podróż powrotna była długa (pociąg miał 65 minut opóźnienia) i upalna (30°C). Jednak wydarzenia z poprzednich dni, a szczególnie myśl o wygranej, pomagały przetrwać długie godziny jazdy.

 

Wycieczka do Warszawy wynagrodziła uczniom kilkumiesięczną wytężoną pracę w ramach projektu. Widocznym efektem ich zaangażowania jest też sala nr 48, która znacznie różni się od pozostałych pracowni. Wchodząc do klasy, od razu można się zorientować, że odbywają się w niej lekcje niemieckiego. Materiały dydaktyczne zaprojektowane, wykonane i umieszczone przez licealistów na ścianach są pomocne w nauce języka obcego, a kącik wypoczynkowy stał się ulubionym miejscem wszystkich uczniów (i nauczycieli też).

 

Agnieszka Rutkowska, koordynatorka projektu,

nauczycielka j. niemieckiego w Zespole Szkół w Łobzie

Przeczytano: 716 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: