Aktualności

21 czerwca 2018 21:54 | Aktualności

KOLEJNY PROJEKT ETWINNING ŁOBESKICH LICEALISTÓW

 

 

 

 

 

Międzynarodowy eTwinning daje możliwość uczestniczenia w projektach polegający na porozumiewaniu się z innymi krajami Europy w języku obcym, planowaniu i osiąganiu wspólnych celów poprzez współpracę młodzieży i komunikowanie się w internecie.

 

W bieżącym roku szkolnym grupa uczniów z klasy 2a i 2b liceum pracowała po raz kolejny nad nowymi wyzwaniami. Tym razem młodzież realizowała z Włochami, Finlandią, Belgią i Słowacją projekt pod nazwą „Kommunikation und Kooperation im Team auf einen Klick”.

 

Na początku każdy z uczestników musiał przedstawić się na swoim profilu i nawiązać kontakt z osobami z pozostałych krajów. Pierwszym poważnym zadaniem było stworzenie logo eTwinningu przez każdy kraj, który brał udział w projekcie. Po zaprezentowaniu wszystkich propozycji rozpoczęło się internetowe głosowanie na najlepszy projekt. Najwięcej głosów otrzymał nasz kolega z Włoch. W formie prezentacji wykonanej w PowerPoint zaprezentowaliśmy siebie, nasze profile oraz szkołę, miasto i kraj. Zapoznając się z pracami kolegów, dowiedzieliśmy się, jak żyją, w jakich warunkach się uczą, oraz jak wyglądaj młodzi ludzie z innych krajów Europy. Pod koniec roku kalendarzowego przedstawiliśmy nasze polskie tradycje bożonarodzeniowe, a poznaliśmy włoskie, słowackie. Naszą uwagę przykuł film o Świętym Mikołaju.

 

Dużym wyzwaniem okazała się najważniejsza część projektu - praca w grupach międzynarodowych na wybrany przez młodzież temat. Członkami były dwie lub trzy osoby z każdego państwa uczestniczącego w projekcie. Pierwsza grupa zajmowała się wartością przyjaźni. Nad tym zagadnieniem pracowały: Gabriela Prygiel, Magdalena Przepiórka i Julia Popiela. Ich zadanie polegało na przedstawieniu różnych aspektów przyjaźni. Grupa wypracowała ankietę, przeprowadziła wywiady z rówieśnikami oraz stworzyła wspólny film. Inne wyzwanie, które musiała podjąć następna grupa, dotyczyło globalizacji. Aleksandra Buszyk, Edyta Patrzałek oraz Dominik Smoliński skupili się na tym, czym ona jest. Na forum przedstawili wady i zalety globalizacji oraz multimedialną mapę myśli. Maja Buksa, Zuzanna Rozpędowska i Sandra Różańska zajmowały się światem mediów. W efekcie powstała prezentacja przedstawiająca rodzaje mediów oraz ankieta dotycząca ich miejsca w naszym codziennym życiu i częstotliwości używania, którą wypełnili uczestnicy projektu ze wszystkich krajów. Inny temat dotyczył wad i zalet podjęcia pracy po ukończeniu szkoły. Owocem pracy Małgorzaty Pastwy, Julii Bas oraz Gabrieli Bromberger była tabela prezentująca wady i zalety takiej decyzji. Zespół zajmujący się tematyką przyzwyczajeń czytelniczych wypełniał ankietę dotyczącą ulubionej książki, którą został ,,Harry Potter'”. Ponadto licealiści stworzyli ebooka, w którym zaprezentowali swój stosunek do czytania. Temat projektu ostatniej grupy (Oskara Arłukowicza i Magdy Kowalińskiej) dotyczył systemu szkolnictwa. Uczniowie dokonali porównania systemów wszystkich krajów i stworzyli prezentację każdego z nich.

 

Ewaluacją i podsumowaniem naszej pracy był film, w którym prezentujemy własne zdanie na temat projektu i korzyści wyniesionych z jego realizacji, a także gazetka ścienna.  Ponadto Alicja Stępińska zapoznała rodziców uczniów klasy 2a z eTwinningiem w czasie spotkania z wychowawcą.

 

Umiejętności i wiedza nabyte podczas realizacji projektu (słownictwo, praca w grupie, prezentowanie własnego zdania, negocjowanie) przydadzą  się w przyszłości. Licealiści mieli niepowtarzalną okazję, aby kolejny raz poznać osoby z innych krajów i sprawdzić umiejętności językowe. Nie wszystko przebiegało idealnie i bywały trudniejsze momenty, lecz ostatecznie pracę zakończyliśmy sukcesem.

 

Jeśli jesteście zainteresowani naszymi pracami, zapraszamy na stronę internetową naszego projektu. Tu znajdziecie realizacje zadań, które wykonywaliśmy w ciągu całego roku szkolnego.

https://twinspace.etwinning.net/48118/pages/page/281355

https://twinspace.etwinning.net/48118/pages/page/315153

https://twinspace.etwinning.net/48118/pages/page/281336

https://twinspace.etwinning.net/48118/pages/page/281343

https://twinspace.etwinning.net/48118/pages/page/303541

 

Aleksandra Buszyk i Edyta Patrzałek, klasa 2b LO

w Zespole Szkół w Łobzie

Przeczytano: 642 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: