Aktualności

17 września 2018 21:57 | Aktualności

ŁOBESKI SALON MATURZYSTÓW

 

 

 

 

W poniedziałek 10 września 2018 r. gościliśmy po raz kolejny w Zespole Szkół naszych absolwentów. Skorzystaliśmy z okazji, że przebywają oni jeszcze w swoich rodzinnych domach i dysponują czasem wolnym, który zechcieli poświęcić nam i swoim młodszym kolegom.

 

 img_4961.jpg

 

W tym roku szkolnym z zaproszenia skorzystali: Aleksandra Gęsikiewicz – studentka filologii angielskiej na Uniwersytecie A. Mickiewicza w Poznaniu, Aleksandra Włodarz – studentka global communication na wydziale filologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego, Elżbieta Olek – studentka budownictwa na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie, Krzysztof Afeltowicz – student architektury i urbanistyki na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym, Filip Rozpędowski - absolwent Szkoły Podoficerskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy i pracownik Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej w Łobzie, Marcel Namaczyński, który zdecydował się na gap year, a obecnie zamierza rozpocząć studia na kierunku psychologia biznesu, Szymon Fojna - student transportu na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym.

 

W związku z koniecznością podjęcia przez uczniów najstarszych klas w szkole ważnych decyzji poprosiliśmy absolwentów o podzielenie się doświadczeniem i wiedzą na temat wyboru właściwych przedmiotów na egzaminie maturalnym, odpowiedniego kierunku studiów i spraw nurtujących młodych ludzi, którzy rozpoczynają samodzielne życie w innym mieście.

 

W trakcie spotkania uczniowie dowiedzieli się, co warto wiedzieć i sprawdzić przed złożeniem deklaracji maturalnej. Rodzaje zajęć, formy sprawdzania wiedzy i umiejętności studentów oraz oceny i punkty ECTS to kolejne zagadnienia, którym poświęcono uwagę. Nie zabrakło czasu na omówienie różnic między indeksem papierowym a elektronicznym, sposobów „zdobywania” podpisów u wykładowców, kosztów związanych z powtarzaniem przedmiotu, czy zalet i wad mieszkania w akademiku. Opowieści o niestandardowych wymaganiach i sposobach traktowania studentów przez niektórych nauczycieli akademickich wywołały, jak co roku, uśmiechy na twarzach naszych uczniów. Ponadto poruszono zagadnienie wymiany studenckiej w ramach programu Erasmus+, kryteriów, które trzeba spełnić, kosztów związanych z wyjazdem i utrzymaniem się w Anglii oraz zalet studiowania za granicą. Uczniowie mieli okazję uzmysłowić sobie, jak wygląda rekrutacja do straży pożarnej oraz nauka w strażackiej szkole oficerskiej i czym różni się od standardowych studiów na uczelniach publicznych lub prywatnych. Pojawiła się także informacja na temat popularnego ostatnio gap year, jego zalet oraz wpływie na decyzje o przyszłości.

 

Mimo że podobnie jak w latach ubiegłych okazało się, że pozostało jeszcze wiele zagadnień, o które można było zapytać starszych kolegów, spotkanie uważamy za owocne. Informacje z pierwszej ręki są istotne dla naszych uczniów i mamy nadzieję, że będą pomocne w podjęciu trafnych decyzji.

 

Naszym absolwentom dziękujemy za poświęcony szkole czas oraz przekazanie młodzieży cennych wskazówek. Jednocześnie życzymy im zrealizowania w przyszłości wszystkich celów edukacyjnych i osobistych.

 

Małgorzata Wojciechowska, Renata Schmidt, Barbara Król,

nauczycielki Zespołu Szkół im. T. Kościuszki w Łobzie

Przeczytano: 956 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: