Aktualności

24 września 2018 23:36 | Aktualności

XVIII ZACHODNIOPOMORSKI FESTIWAL NAUKI W SZCZECINIE

 

 

 

 

19 września 2018 roku uczniowie z klasy 3a-profil mat-fiz, wraz z nauczycielką Mirosławą Parzygnat uczestniczyli w  XVIII Zachodniopomorskim  Festiwalu  Nauki.  Święto to jest organizowane przez Uniwersytet Szczeciński, wydział matematyczno-fizyczny.

 

Przywitał nas Dziekan –prof.dr hab. Zbigniew Czerski, który opowiedział  o  osiągnięciach naukowych, możliwościach aparaturowych, laboratoriach i światowych powiązaniach wydziału mat –fiz US.

 

Następnie wraz z innymi uczniami szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych wysłuchaliśmy dwóch wykładów:” O początkach teorii grafów”- dr Lucjana Szymaszkiewicza i „Dyskretnych układach dynamicznych – czy rzut monetą może wywołać trzęsienie ziemi? mgr Piotra Wasilewskiego.

 

Przez chwilę nasi maturzyści wcielili się w rolę studentów-na wykładowej sali zgłębiali wiedzę nt grafu Petersena, cyklu Hamiltona czy poznawali równanie na model przepływu powietrza. Omawiane treści matematyczne były trudne , ale i bardzo ciekawe. Prelegenci nawiązywali do zjawisk z życia wziętych. Stawiali tezę, że matematycznie można przewidzieć przyszłość, odwoływali się do interesujących grafów i często opowiadali ciekawostki z historii matematyki. Poznaliśmy „efekt motyla”, odpowiadaliśmy na pytanie „Czy ruch skrzydeł mewy może przyczynić się do powstania tornada?”.

 

Udział w tym wydarzeniu spowodował ,że nasi uczniowie są bogatsi o nowe matematyczne wiadomości, spotkali rówieśników z innych szkół średnich i poznali „mury” uczelni wyższej.

 

Myślę, że także jeszcze bardziej zaciekawili się „królowa nauk” i rozumieją już przekaz Hugo Steinhausa ,że „między duchem a materią pośredniczy matematyka”.

 

 

Mirosława Parzygnat

nauczycielka matematyki 

Przeczytano: 474 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: