Aktualności

19 października 2018 01:13 | Aktualności

EFEKT ŚNIEŻNEJ KULI, CZYLI OD PROJEKTU DO PUBLIKACJI

 

 

 

 

Choć pomysł nietuzinkowy, to miało być tak zwyczajnie, jak zawsze - międzyprzedmiotowo. Jednak to, co stało się z projektem „Drzwi do przeszłości” na przestrzeni roku, przypomina efekt śnieżnej kuli i na pewno przeszło najśmielsze oczekiwania autorów.

 

Montaż wystawy i pierwsze lekcje z uczniami łobeskich szkół.

 

Ktoś kiedyś powiedział, że nie ma złych pomysłów, są tylko te zrealizowane i niezrealizowane. Tak też mogło być i tym razem, bo przecież propozycja Jarosława Rudnickiego, którą przedstawił mi w maju 2017 r., wydała się jedynie ciekawa, ale nie, żeby zaraz rewelacyjna. Chodziło przecież o kilku uczniów (może pięciu), którzy wezmą udział w projekcie międzyprzedmiotowym łączącym historię z fotografią. Przedmiotem zainteresowania miała być stara fotografia wyciągnięta gdzieś z lamusa i zestawiona ze współczesnym otoczeniem. Okazało się jednak, że termin wdrożenia pomysłu w życie też nie był najlepszy, gdyż zbliżała się kulminacja przygotowań do VI Zjazdu Absolwentów, wobec czego realizację projektu odłożyliśmy na bliżej nieokreślony początek kolejnego roku szkolnego.

 

Cykl lekcji historycznych połączonych z zajęciami plastycznymi.Prace dzieci.

 

Ostatecznie pomysł wystawy „ruszył” od października 2017 r. Do jego realizacji udało się zaangażować większość uczniów naszej szkoły. Idea przedsięwzięcia od początku zyskała akceptację starostwa i dyrekcji szkoły, dzięki czemu zakupiono specjalny system wystawowy i laminaty. To umożliwiło wyeksponowanie kilkuset fotografii. Uroczyste otwarcie wystawy zaplanowano na 19 marca 2018 r. Finalizacja projektu absorbowała energię autorów tak dalece, że nie myśleli wtedy o stworzeniu albumu. Efekt końcowy wystawy przerósł chyba oczekiwania wszystkich, a szczególnie nas samych (pomysłodawców i autorów).

 

Finalizacja fotoksiążki "Drzwi do przeszłości" w Starostwie Powiatowym w Łobzie.

 

I tu nastąpiła druga faza realizacji projektu. Tym razem przyjęła ona formę lekcji otwartych dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalistów. Ryszard Krzęćko i Jarosław Rudnicki przez dwa miesiące (od kwietnia do czerwca) prowadzili zajęcia poszerzające wiedzę dzieci i młodzieży o naszej Małej Ojczyźnie. Realizacja cyklu lekcji otwartych cieszyła się tak ogromnym zainteresowaniem uczniów, nauczycieli i osób prywatnych, że pod koniec maja narodziła się idea stworzenia publikacji w formie albumu historycznego. Pomysł po raz kolejny wsparty został przez dyrekcję szkoły i Starostwo Powiatowe w Łobzie, które sfinansowało jego realizację.

 

Duże zaciekawienie książką podczas wystawy na imprezie pn. "Retromania" w Łobzie. Zaintreresowani zamówili ponad 80 egzemplarzy.

 

Ryszard Krzęćko i Jarosław Rudnicki pracowali cały okres wakacyjny, aby powstała lektura wyjątkowa, w swej treści spajająca przeszłość i teraźniejszość naszego regionu – album „Drzwi do przeszłości, czyli stara fotografia na tle współczesnej Ziemi Łobeskiej”. Autorzy przemierzali powiat łobeski w poszukiwaniu miejsc uwiecznionych na starych fotografiach, rozmawiali z mieszkańcami Łobza, Reska, Radowa, Węgorzyna i Dobrej o dniu wczorajszym tych miejscowości a także studiowali wszelkie źródła historyczne w celu ustalenia wieku fotografii. Potem Jarosław Rudnicki pracował nad szatą graficzną albumu. Wydanie albumu jest wyjątkowe jeszcze z jednego powodu. Jego publikacja zbiegła się w czasie z obchodzoną w 2018 r. setną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę.

 

Autorzy dziękują za wsparcie i pomoc w wykonaniu i wydaniu publikacji:

  •  Pawłowi Markowi – Staroście Łobeskiemu,
  •  Teresie Łań – Dyrektorowi Wydziału Oświaty i Kultury,
  •  Jolancie Manowiec – Dyrektorowi Zespołu Szkół im. T. Kościuszki w Łobzie,
  •  Lucynie Błażejewskiej – Dyrektorowi Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łobzie,
  •  Teresie Urban – Dyrektorowi Biblioteki Publicznej w Radowie Małym,
  •  Elżbiecie Kozioł – Dyrektorowi Biblioteki Publicznej w Węgorzynie,
  •  Anecie Sędeckiej – pracownikowi Wydziału Oświaty i Kultury,
  •  Tomaszowi Mechlińskiemu - pracownikowi Wydziału Oświaty i Kultury,
  •  wszystkim uczniom Zespołu Szkół im. T. Kościuszki w Łobzie, którzy w szczególny sposób zaangażowali się w realizację projektu.

 

Ryszard Krzęćko i Jarosław Rudnicki

nauczyciele Zespołu Szkół w Łobzie

 

Przeczytano: 469 razy. Wydrukuj|Do góry

EFEKT ŚNIEŻNEJ KULI, CZYLI OD PROJEKTU DO PUBLIKACJI

Filmy: