Aktualności

19 października 2018 12:53 | Aktualności

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ W ZESPOLE SZKÓŁ W ŁOBZIE

 

 

 

 

W obecności Starosty Łobeskiego Pawła Marka, wicestarosty Grażyny Karpowicz, przew. Komisji Oświaty Józefa Drozdowskiego, dyr. Wydziału Oświaty i Kultury Teresy Łań, pracowników Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej z dyrektor Violettą Plenzler-Ciebierą, byłych pracowników szkoły, czynnych zawodowo nauczycieli i pracowników niepedagogicznych oraz młodzieży odbyła się w Zespole Szkół im. T. Kościuszki uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

 

Po przywitaniu zebranych przez uczniów głos zabrała dyrektor Zespołu Szkół Jolanta Manowiec. Mówiła o blaskach i cieniach zawodu nauczyciela, bogatej literaturze, która poszukuje odpowiedzi na pytanie, jaki powinien być dobry nauczyciel, o mitach związanych z tym zawodem (bo osiemnastogodzinny tydzień pracy, wakacje, bo praca zaczyna się o godz. 8:00 lub później…). Postawiła też pytanie: Jeżeli nauczycielowi żyje się tak komfortowo, to dlaczego powiedzenie „obyś cudze dzieci uczył” jest do dzisiaj uważane za złorzeczenie, przekleństwo? Odpowiedziała, że jest to jeden z najbardziej stresogennych zawodów. Nauczyciel żyje bowiem pod nieustanną presją: odpowiedzialności za przyszłość człowieka, osiągania wyników, kontrolowania przez KO, rodziców, środowisko, czasu – czy zdążę z omówieniem materiału, na jutro muszę sprawdzić klasówki, nie mogę spóźnić się do pracy, bo 30 osób czeka pod klasą, na urlop mogę wyjechać z rodziną tylko w wakacje lub w ferie, a nie wtedy, kiedy chcę itp.

 

Ale z drugiej strony ktoś, kto nie doświadczył takiej pracy, nie wie, jaki to piękny zawód. Nauczyciel przecież kształtuje wartości, które będą wyznaczały młodemu człowiekowi drogę w dorosłość, obserwuje jego rozwój i chociaż nie oczekuje wdzięczności, otrzymuje jej dowody – najczęściej po wielu latach od opuszczenia szkoły przez uczniów. Jest to także zawód, który nie zginie mimo technicyzacji życia. Dzisiaj wiele zawodów znika, bo człowieka zastępują maszyny, ale mentor zawsze będzie potrzebny młodemu człowiekowi. Oczekiwania społeczne wobec nauczycieli są dzisiaj bardzo wysokie. Nauczyciel nie jest już tylko źródłem informacji, ale staje się osobą, która uchyla przed uczniem wielkie wrota do świata wartości, idei, postaci, myśli, słów i czynów.

 

Po wystąpieniu Jolanty Manowiec pan starosta złożył życzenia pracownikom szkoły i poradni, wręczył przyznane przez siebie nagrody, a także upominki od prezesa PTSM za promowanie turystyki regionalnej oraz podziękował uczniom, którzy przyczynili się do powstania albumu „Drzwi do przeszłości”.

 

Tego dnia uczniowie naszej szkoły przygotowali wyjątkowy koncert. Ze sceny popłynęły dźwięki pięknych piosenek przeplecione sentencjami na temat jednego z najtrudniejszych, ale i najpiękniejszych zawodów świata.

 

Po części artystycznej panie dyrektor poradni i szkoły wręczyły przyznane przez siebie nagrody. Podziękowały współpracownikom za zaangażowanie, cierpliwość i codzienny trud, życzyły satysfakcjonującej pracy, siły oraz wielu powodów do radości z podejmowanych działań.

Jolanta Manowiec, dyrektor ZS

Foto: Jarosław RudnickiWszystkie zdjęcia znajdują się TUTAJ.

Przeczytano: 522 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: