Aktualności

27 listopada 2018 16:54 | Aktualności

O REDZE I NIE TYLKO

 

 

 

 

W poniedziałek w czasie zajęć z wychowawcą klasa 2a uczestniczyła w spotkaniu o nietypowej tematyce „Ryby śródlądowe w środowisku naturalnym”. Organizatorem spotkania był pan Andrzej Laszuk, przewodniczący Towarzystwa Miłośników Rzeki Regi.

 

W czasie spotkania na łobeskiej promenadzie  pan Laszuk z wielkim zaangażowaniem dzielił się z nami wiedzą, dotyczącą naturalnego życia w rzece Redze. Okazuje się, że żyją w niej nie tylko ciekawe gatunki ryb takie jak: pstrąg potokowy, minóg strumieniowy, lipień pospolity, śliz pospolity, głowacz białopłetwy, ale również rzadkie rośliny.Dowiedzieliśmy się, w jaki sposób odbywa się  proces zarybiania naszej rzeki, czym jest przepławka i jak wygląda urządzenie zliczające przepływ ryb. Na własne oczy zobaczyliśmy też gniazdo tarłowe pstrąga.

 

Z uwagi na stosunkowo niewielkie zanieczyszczenie rzeki Regi, Towarzystwo Miłośników tej rzeki planuje sprowadzić do wód gatunek łososia szlachetnego, który kilkadziesiąt lat temu (o dziwo!)  był powszechnym gatunkiem w naszej rzece.

 

Jesteśmy pełni uznania wobec pracy, jaką wykonuje Towarzystwo Miłośników Rzeki Regi. Oprócz projektów proekologicznych, działacze prowadzą działania proedukacyjne, uświadamiające społeczność o konieczności dbania o walory naturalne naszej łobeskiej ziemi. Wspólnie z fundacją Tesco „Dbamy, pomagamy” Towarzystwo planuje podjąć kolejne kroki, by uatrakcyjnić i zrewitalizować dolinę rzeki Regi.

 

Dziękujemy za lekcję z zakresu edukacji regionalnej oraz ognisko z kiełbaskami, które zamknęło nasze spotkanie.

 

Klasa 2a z wychowawczynią i pedagogiem

Przeczytano: 363 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: