Aktualności

18 września 2019 13:12 | Aktualności

80 ROCZNICA NAPAŚCI ZWIĄZKU RADZIECKIEGO NA POLSKĘ DZIEŃ SYBIRAKA

 

 

 

 

17 września obchodzimy  rocznicę  napaści Związku Radzieckiego na Polskę.

 

W tym roku mija 80 lat od tych tragicznych i bolesnych dla narodu polskiego wydarzeń. Papież – Jan Paweł II powiedział: „Nigdy jeden naród nie może rozwijać się za cenę drugiego, za cenę jego uzależnienia, podboju, zniewolenia, za cenę jego eksploatacji, za cenę jego śmierci”. 17 września to również Dzień Sybiraka, w którym wspominamy tragiczne losy tysięcy Polaków pomordowanych na nieludzkiej ziemi, ale oddajemy również hołd tym, którym dane było powrócić do ojczyzny.

 

Powiatowe obchody Dnia Sybiraka zostały uświetnione montażem słowno – muzycznym, w którym wzięła udział młodzież z naszej szkoły: Karolina Pobereżko – I a, Roksana Czuja – I a, Klaudia Cieślak - ID Alina Zwolińska – I d, Filip Fojna – I a,  Patrycja Sulejewska, Zuzanna Szymanek – II a, Katarzyna Ginter – ID, Aleksandra Buksa – I a

 

Czy powinniśmy pamiętać tamte czasy? Pytają o to młodzi, ale przede wszystkim szukają odpowiedzi najbardziej pokrzywdzeni - Sybiracy. „Dlaczego przypominać doznaną przez braci naszą mękę wygnania i sponiewierane, bezimienne ich zgony?”

 

I sami odpowiadają z ogromnym przekonaniem:

„Nie żeby jątrzyć, ale po to, by ujawnić, bo tylko ujawnienie zła może zneutralizować trucizny”. Tylko dotarcie do prawdy sprawi, że ci, którzy przeżyli, nauczą kolejne pokolenia szacunku, miłości do ojczyzny i poświecenia oraz dadzą jasną wskazówkę do tego, jak żyć, aby podobne wydarzenia  nigdy się już nie powtórzyły.

Przeczytano: 354 razy. Wydrukuj|Do góry