Aktualności

28 września 2019 13:27 | Aktualności

MITY I FAKTY O PRACY PROGRAMISTY

 

 

 

 

20 września 2019 r. gościliśmy w murach naszej szkoły Dariusza Parzygnata – starszego programistę w CENEO.PL, absolwenta Politechniki Wrocławskiej, a także absolwenta naszego liceum. Darek opowiedział nam o pracy programisty, o tym jakie płyną z niej korzyści oraz z jakimi boryka się problemami.

 

Do zalet takiej pracy na pewno można zaliczyć brak monotonii - nigdy nie jesteś w stanie przewidzieć, co może się wydarzyć, jaki może wystąpić błąd w kodzie i ile może zająć jego naprawa. Zawód programisty jest obecnie jednym z najbardziej opłacalnych na polskim, ale i zagranicznym rynku pracy. Oczywiście, samo pojęcie jest dosyć ogólne i wiąże się z wieloma kategoriami branży IT, w których można się rozwijać. Niezależnie od posiadanej specjalizacji, zapotrzebowanie jest bardzo duże. Dynamiczny rozwój branży IT, która zmienia się z roku na rok powoduje, że ciągle nabywa się nowych umiejętności, a doświadczenie procentuje, np. przy zmianie miejsca pracy. Łatwo jest zdobyć nowe stanowisko, gdyż na świecie jest duże zapotrzebowanie na koderów, a ma to związek z nieustannym rozwojem technologicznym. Praca programisty jest bardzo elastyczna, można pracować dowolną liczbę godzin i w dowolnym miejscu na świecie. Wiele firm organizuje programistom szkolenia czy wyjazdy za granicę na konferencje. Informatyk musi mieć opanowaną matematykę i języki kodowania, aby mógł cokolwiek zdziałać, a niektóre obliczenia są naprawdę skomplikowane i niełatwe. Na rozmowach kwalifikacyjnych pracodawcy potrafią zaskoczyć pytaniem, np. „Ile piłeczek tenisowych potrzeba do wypełnienia autokaru?”, jednak ma to na celu zbadanie, jak kandydat analizuje problem i stara się go rozwiązać. Studia na kierunkach informatycznych wiążą się z rozwiązywaniem trudnych zadań matematycznych. Trzeba dużo zainwestować w siebie, aby móc się rozwijać.

 

Darek Parzygnat w ciekawy i dowcipny sposób opowiedział nam o swojej nauce programowania, dał wskazówki dotyczące wyboru przyszłości i przypomniał, że zapał, motywacja i samokształcenie to coś, co powinno nam towarzyszyć każdego dnia.

 

 

Jakub Malinowski, kl. 3a LO

Przeczytano: 333 razy. Wydrukuj|Do góry