Aktualności

28 września 2019 13:30 | Aktualności

URODZIŁAM SIĘ W MIASTECZKU PRZESIEDLEŃCÓW – TERESY TOMSI PYTANIA O TOŻSAMOŚĆ

 

 

 

 

19 września 2019 r. gościła w naszej szkole pani Teresa Tomsia, eseistka, poetka, animatorka kultury, której losy związane były przed laty ze Świdwinem, a od 1981 r. mieszkanka Poznania.  Jest dzieckiem Sybiraków, urodzonym już po wojnie, i dlatego utrwala ich losy z perspektywy słuchacza, badacza i obserwatora. Pewnie dlatego zadaje w swojej twórczości ważne pytania: czy dziedzictwo sybirackie przetrwa, czy młode pokolenie będzie czerpało z niego, czy istotne jest i będzie dla niego sięganie do korzeni? Wokół tych pytań toczyła się rozmowa z klasą 1a LO.

 

Autorka punktem wyjścia do rozmowy uczyniła swój wiersz „Urodziłam się w miasteczku przesiedleńców”. Podkreśliła, że poznanie samego siebie jest niezwykle ważne. Każdy człowiek powinien zadać sobie pytanie Kim jestem? Dotarcie do własnych korzeni i uświadomienie roli społecznej pomaga poznać swoją tożsamość. Poetka, poprzez proste ćwiczenie, skłoniła uczniów do refleksji na temat własnej tożsamości. W wierszu poetycko opowiedziała własną historię („z okruchów czułości (…) lepiłam dzieciństwo”, „śpiewałam pieśni”, „wierzyłam, że nie jest za późno”) nawiązując do losów rodziców („W sercu matki przesypywał się popiół”, „jej ugodzona młodość nie daje się przemienić w Arkadię”) i dziadków („Cień dziadka z łagru błądził w wieczornym ogrodzie”). To ten tekst skierował uwagę licealistów na fakt, że korzenie: losy dziadków, rodziców, budują tożsamość każdego. Pisarka podkreślała, że ważną rolę w jej życiu odegrała babcia, która chciała i nie bała się mówić o dziejach rodziny i w ten sposób pomagała jej w odpowiedzi na pytanie, kim jest, wpływała na zakorzenienie w dziedzictwie wartości. Pani Teresa Tomsia wytłumaczyła uczniom, jak istotne są prawa, obowiązki i miejsce człowieka w społeczeństwie.

 

Ta niecodzienna lekcja zainspirowała uczniów do poznawania siebie poprzez sięganie do losów przodków. Każdy jest inny, a uświadomienie sobie indywidualnej tożsamości nie tylko pozwoli nam się wyróżnić, lecz także osiągnąć wewnętrzną satysfakcję, pozwoli dostrzec sprawy, na które nigdy nie zwracało się uwagi. Nie jest to proste zadanie, ale bez wątpienia warte zachodu.

 

Dziękujemy pisarce za podzielenie się z nami swoją historią i, co ważniejsze, utrwalanie w poezji i prozie losów tak bardzo doświadczonego przez historię pokolenia Sybiraków i Kresowian. 


Filip Żurawik, uczeń kl. 1a LO

pod kierunkiem nauczycielki języka polskiego

Przeczytano: 373 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: