Aktualności

04 października 2019 09:15 | Aktualności

MY, PIERWSZOKLASIŚCI, ŚLUBUJEMY…

 

 

 

 

30 września 2019 r. w Zespole Szkół im. Tadeusza Kościuszki w Łobzie odbyło się ślubowanie klas pierwszych, uroczystość będąca niezwykle ważnym elementem obrzędowości szkolnej. Tego dnia wszyscy pierwszoklasiści (z liceum, technikum i branżowej szkoły I stopnia) zostali przyjęci do społeczności uczniowskiej. Zaproszono dziesięć klas I wraz z wychowawcami oraz przedstawicieli klas starszych.

 

img_6828.jpg

 

Ślubowanie rozpoczęło się o godzinie 10.45 od części oficjalnej. Po sprawdzeniu obecności pan Robert Jaremko powitał przybyłych i wprowadził sztandar Zespołu. Wszyscy zgromadzeni zaśpiewali hymn państwowy oraz hymn szkoły. Przewodniczący samorządu uczniowskiego, Grzegorz Latocha, oraz pani dyrektor Anna Boguszewska-Wąsowicz skierowali do nas – pierwszoklasistów, ciepłe słowa powitania, wyrazili nadzieję, że będziemy dobrze czuli się w nowym otoczeniu i w pełni wykorzystamy czas spędzony w szkole. Następnie grupa uzdolnionych uczniów pochwaliła się swoimi umiejętnościami artystycznymi: grą na gitarze i ukulele oraz pięknym śpiewem. Po gromkich brawach skierowanych do naszych starszych koleżanek i kolegów rozpoczęła się najważniejsza część całej uroczystości. Na środek zaproszono poczet sztandarowy oraz trójki klasowe. Reprezentanci poszczególnych klas wypowiedzieli rotę ślubowania, obiecując m.in. rzetelne uczenie się, godne reprezentowanie szkoły, szanowanie nauczycieli, pracowników szkoły i rówieśników. Ślubowanie przyjęła pani dyrektor. Ta część spotkania miała bardzo podniosły charakter.

 

Mniej oficjalna atmosfera zapanowała po wyprowadzeniu sztandaru. Organizatorzy uroczystości przeprowadzili kilka wesołych konkursów. Każdą klasę w zabawie reprezentował jej przedstawiciel. Była np. gra w krzesła, w czasie której należało wykazać się refleksem i szybkością w pozyskiwaniu fantów m.in. takich jak but wychowawcy, torebka, legitymacja uczniowska. Dopiero po znalezieniu wskazanej rzeczy można było zająć miejsce na krzesełku. Do kolejnego konkursu przeszły trzy zwycięskie klasy a ich dzielność sprawdziła konkurencja związana z piciem soku cytrynowego. Oczywiście niewskazanymi zjawiskami były: krzywienie się, dziwne grymasy na twarzy, mrużenie oczu a przede wszystkim brak uśmiechu. Ostatecznie wygrała klasa 1b liceum, której przedstawicielka wykazała się pożądanymi dla pierwszoklasisty cechami, w tym umiejętnością pracy grupowej, refleksem, przedsiębiorczością oraz radzeniem sobie w sytuacjach ekstremalnych. W nagrodę klasa może wybrać dowolny dzień, który będzie dla niej „dniem bez pytania”. Uroczystość w sali gimnastycznej zakończyła się, wychowawcy klas I rozdali wszystkim swoim podopiecznym nowe legitymacje, bo dotychczasowe właśnie 30 września straciły ważność. Szczególnie cenną pamiątką stały się legitymacje gimnazjalne, bo nikt po nas, absolwentach gimnazjum, już nie będzie ich posiadaczem.

 

img_6842.jpg

img_6861.jpg

 

Tradycji stało się zadość. Uroczystość ślubowania była pełna pozytywnych emocji. Teraz już wszyscy nowi uczniowie czują się pełnoprawnymi członkami społeczności szkolnej. Czyżby skończył się błogi czas aklimatyzacji?  

 

Karolina Suwała, uczennica kl. 1a LO

przy wsparciu nauczycielki języka polskiego

Przeczytano: 744 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: