Aktualności

24 października 2019 15:50 | Aktualności

TYDZIEŃ ZAWODOWCÓW W ZESPOLE SZKÓŁ

 

 

 

 

W ramach Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych „Odkryj swój talent”, przedsięwzięciu Komisji Europejskiej, któremu patronuje w naszym województwie Kuratorium Oświaty w Szczecinie, a służącemu promocji szkolnictwa branżowego, Zespół Szkół w Łobzie otworzył drzwi wszystkim zainteresowanym naszymi pracowniami zawodowymi.

 

16 października 2019 r. w godzinach popołudniowych, na zaproszenie nauczycieli - techników hotelarstwa: pani Anny Rabiejewskiej i pani Joanny Krzywańskiej oraz techników informatyków: pana Jarosława Rudnickiego i pana Jerzego Pobereżki, odwiedzili nas uczniowie klasy ósmej Szkoły Podstawowej nr 3 w Łobzie wraz ze swoimi rodzicami. Goście mieli okazję nie tylko poznać ofertę kształcenia zawodowego w naszym technikum, ale przede wszystkim możliwość zobaczenia wszystkich pracowni kształcenia zawodowego dla trzech zawodów nauczanych w Zespole Szkół (technik informatyk, technik hotelarstwa, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej).

 

W czasie spotkania dowiedziałam się dużo ciekawych informacji o łobeskiej szkole ponadpodstawowej. Na wejściu przywitały nas sympatyczne i miłe uczennice technikum hotelarskiego, następnie dyrekcja szkoły i nauczyciele przedmiotów zawodowych. Oprowadzono nas po szkole, pokazano nam nowoczesne pracownie i opowiedziano o bogatej ofercie edukacyjnej. Potem czekał na nas słodki poczęstunek przygotowany przez uczennice z technikum hotelarskiego. Razem z rodzicami w czasie warsztatów mogliśmy sprawdzić swoją wiedzę na temat turystyki i gastronomi oraz bezpiecznego korzystania z Internetu. Nauczyliśmy się też profesjonalnie wiązać krawaty i apaszki. (Emila z  kl. 8a).

 

Następnego dnia - 17 października, przyjechali do nas goście ze szkoły partnerskiej z województwa dolnośląskiego – 12 uczniów kształcących się w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej z Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie wraz z dyrektorem panem Ireneuszem Rutowiczem i kierownikiem kształcenia praktycznego panem Grzegorzem Błachutem.

 

W pierwszej części spotkania uczniowie naszego technikum zapoznali kolegów z Bielawy z urządzeniami, które znajdują się w warsztacie odnawialnych źródeł energii, opisując technologię i zasadę działania ogniw pv, kolektorów słonecznych, wiatraka, pompy ciepła i rekuperatora. Potem nasi goście mieli okazję zobaczyć wyposażenie pracowni kształcenia praktycznego: maszyny, urządzenia, aparaty, narzędzia i zapoznać się z techniką łączenia rur. Po południu, pod okiem nauczyciela zawodu pani Małgorzaty Konstanty, technicy oze z klasy III i IV Zespołu Szkół w Łobzie wykonali wraz z uczniami z Bielawy projekt elektrowni wiatrowej. Dwugodzinna zespołowa praca uczniów polegała m.in. na łączeniu rur różnymi metodami (np. lutowanie miękkie z wykorzystaniem palników gazowych, zgrzewanie polifuzyjne).

 

Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych zakończył się w piątek wspólnym wyjazdem zawodoznawczym naszych techników oze z uczniami z Bielawy do Ustronia Morskiego na farmę fotowoltaiczną, po której oprowadził grupę przedstawiciel gminy – inspektor ds. inwestycji pan Piotr Byczkowiak. Uczniowie wraz z opiekunami z ogromnym zainteresowaniem oglądali naziemną instalację, która powstała na terenie byłego wysypiska śmieci, o mocy ok. 1 MW.

 

Cieszy nas ogromnie, że i ósmoklasiści i ich rodzice i goście z Bielawy byli pod ogromnym wrażeniem wyglądu i wyposażenia naszej szkoły, warsztatów i pracowni kształcenia zawodowego. Mamy też nadzieję, że absolwenci szkół podstawowych będą coraz świadomiej wybierać edukację w konkretnym zawodzie, ponieważ nauka w techniku stwarza młodym ludziom ogromne możliwości rozwoju.

 

(red. „Pewniaka”)

Przeczytano: 407 razy. Wydrukuj|Do góry

TYDZIEŃ ZAWODOWCÓW W ZESPOLE SZKÓŁ