Aktualności

13 listopada 2019 19:41 | Aktualności

JĘŁA NAM SIĘ MARZYĆ POLSKA – OBCHODY 101. ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ

 

 

 

 

11 listopada 2019 r. mija 101 lat od pamiętnego podpisania rozejmu w Compiègne pod Paryżem, kończącego I wojnę światową. Dla nas - Polaków - data ta ma jednak jeszcze inną, znacznie ważniejszą wymowę: po 123 latach zaborów Polska odzyskała niepodległość. 

 

Z tej okazji 8 listopada (w piątek) naszej szkolnej społeczności towarzyszyły ogromna radość i duma z przodków, którzy przelewali krew na frontach I wojny i podejmowali wszelkie zabiegi dyplomatyczne, aby Polska ponownie wróciła na mapę Europy.

 

W tym dniu najlepszą chwilą do wyrażenia naszych postaw patriotycznych był uroczysty apel przygotowany przez nauczycieli: Ryszarda Krzęćkę, Bożenę Kordyl, Grzegorza Stefanowskiego i Marcina Kuchtę. W uroczystości wzięła także udział pani Renata Kulik Starosta Łobeski.

Montaż słowno-muzyczny pt. „Dziś zmartwychwstałaś, Polsko Odrodzona” poprowadzili: G. Latocha i W. Krzęćko. Przedstawili oni ponad 120-letnią historię walk narodu polskiego o niepodległość. Wzruszony widz mógł delektować się piękną recytacją wierszy, mógł również razem z 15-osobowym chórem śpiewać znane wszystkim pieśni: „Rotę”, „Warszawiankę 1831 roku” i „Pierwszą Brygadę”. Na utrzymanie podniosłej, patriotycznej atmosfery ogromny wpływ miały również wspaniale wykonane przez Zuzannę Szymanek, Aleksandrę Buksę, Patrycję Sulejewską i Katarzynę Ginter utwory wokalne. Wymienione solistki zaśpiewały zebranym: „Uwierz Polsko”, „Ojczyzno ma”, „Żeby Polska była Polską” i „Pytasz mnie”. Ilustracją dla wszystkich pieśni i wierszy były prezentacja multimedialna, wykonana przez R. Krzęćkę, oraz wspaniała praca plastyczna, autorstwa Wiktorii Regulskiej, przedstawiająca postać Józefa Piłsudskiego.

 

O godzinie 11:11 wszyscy zebrani w sali gimnastycznej uczniowie i nauczyciele zaśpiewali wspólnie hymn państwowy, włączając się w ten sposób do ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu!”.

 

Wymagającym szczególnego podkreślenia jest fakt, że apel został przygotowany przez 35-osobową grupę młodzieży! Wszystkim ogromnie dziękuję za wysiłek i zaangażowanie w przygotowanie tej wspaniałej uroczystości.

 

Ryszard Krzęćko, nauczyciel historii

 

Przeczytano: 464 razy. Wydrukuj|Do góry

OBCHODY 101. ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ