Aktualności

29 listopada 2019 08:55 | Aktualności

FAJERKA I SKĄD JESTEŚMY?

 

 

 

 

Łobeski Dom Kultury 18 listopada 2019 r., godzina 18.00. Czternaścioro uczniów z klasy 1a wraz z wychowawczynią zasiadło na widowni, aby obejrzeć spektakl pt. „Skąd jesteśmy?”, będący częścią projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Czas Przestrzeń Tożsamość w Województwie Zachodniopomorskim, także w Łobzie. Wpisuje się on w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Autorzy projektu zebrali materiał o historii 20 rodzin (w tym z Łobza), których los rzucił na tereny obecnego województwa zachodniopomorskiego. Z fragmentów tych opowieści powstał półtoragodzinny spektakl.  

 

Zaczyna się… Na scenie troje aktorów z Teatru Współczesnego w Szczecinie. Na widowni, zapełnionej prawie do ostatniego miejsca, skupienie i oczekiwanie. Ascetyczna scena, gra świateł, w tle fragmenty filmowe ilustrujące dosłownie lub symbolicznie wypowiadane przez aktorów słowa. Bo słowa są tu  najważniejsze. Wędrujemy przez dzieje Polski zapisane w historiach ludzi: zesłańców na Sybir, żołnierzy gen. Andersa, gen. Maczka, świadków wydarzeń 1956 roku w Poznaniu i wypadków marcowych w 1968 roku, a później słuchamy wspomnień z okresu stanu wojennego i czasu transformacji ustrojowej. Aktorzy mają, założoną w scenariuszu, pewną swobodę – mogą wtrącać swoje wspomnienia: są zapamiętane smaki z dzieciństwa, miejsca i ludzie, są rozważania o pojmowaniu patriotyzmu i wolności. Spektakl jest dynamiczny, aktorzy potęgują napięcie wciągając w dyskusję publiczność, zachęcając ją do wspólnego śpiewania. Improwizują na temat mechanizmu powstawania historii, a kluczem do tego jest słowo fajerka „podrzucone” przez widownię. Zgrabnie ułożona historyjka wokół tego, już nie przez wszystkich zrozumiałego wyrazu, pokazała, jak interpretacja opowieści może zmieniać się w zależności od potrzeb, jak można dopowiadać, modyfikować i tworzyć własną opowieść. Dużo tego było, ale nie za dużo…

 

Spektakl kończy się a my, trochę oszołomieni,  zostajemy ze swoimi myślami na jego temat i próbujemy na gorąco poskładać fragmenty dramatów ludzkich i zdarzeń z codziennego życia w jakąś całość, z której tak naprawdę wyłania się nadzieja. Bo mamy wolną i niepodległą ojczyznę, o której marzyły kolejne pokolenia Polaków i do której zmierzały tak bardzo różnymi drogami.

 

Czy znajdujemy odpowiedź na pytanie „skąd jesteśmy?” Pewnie starsze pokolenie, rzucone przez los „SKĄDŚ” na Ziemie Zachodnie np. z tzw. nakazu pracy, które przeżyło przywoływane momenty dziejowe,  ma z odpowiedzią większy problem niż młodzi urodzeni już tutaj.

 

Dopełnieniem spektaklu była wystawa. Na planszach zaprezentowano rodziny, których jednostkowe historie tworzą dzieje społeczności zamieszkującej Zachodniopomorskie oraz są częścią historii narodu. I stały się też kanwą interesującego scenariusza.


(jm)

Przeczytano: 390 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: