Aktualności

20 stycznia 2020 15:31 | Aktualności

PRAKTYKI ZAWODOWE W TURYNGII

 

 

 

 

W ramach projektu Polsko - Niemieckiej Współpracy Młodzieży 20 grudnia 2019 r. wyjechałyśmy na praktykę zawodową do Niemiec, do Waldhotel Berghof w miejscowości Luisenthal w Turyngii. Przez miesiąc poznawałyśmy zawód technik hotelarstwa praktycznie, w działach housekeeping i restauracja oraz mieszkałyśmy w hotelu, w dwuosobowym pokoju, takim samym jak goście.

 

Podczas codziennych czynności nauczyłyśmy się stosowania szerokiej gamy środków do czyszczenia, poznałyśmy wyposażenie poszczególnych pokoi, apartamentów i procedury ich sprzątania, różne metody składania ręczników i szlafroków w SPA, obsługę specjalistycznych suszarek do bielizny, a nawet zasady segregacji śmieci. Natomiast praca w restauracji dała nam możliwość rozwinięcia umiejętności kelnerskich – podawania do stołu i zbierania za jednym razem wielu talerzy, właściwego dobierania zastawy stołowej do każdego posiłku w ciągu dnia oraz na imprezy okolicznościowe, które miały miejsce w hotelu. Były to m.in. wesela, spotkania wigilijne oraz lokalnych polityków. W trakcie takich wydarzeń przyglądałyśmy się oryginalnej pracy animatorów czasu wolnego czy zespołom muzycznym.

 

Nasza praktyka przebiegała w bardzo przyjaznej atmosferze. Gdy pojawiał się jakiś problem,  pracownicy hotelu zawsze wyciągali do nas pomocną dłoń. Na co dzień mili i uśmiechnięci byli dla nas wsparciem, kiedy potrzebowałyśmy pomocy. Chętnie ze sobą rozmawialiśmy w języku niemieckim lub angielskim i spożywaliśmy wspólnie posiłki. Byłyśmy bardzo zadowolone z kuchni niemieckiej, ponieważ w hotelu codziennie podawano dużo owoców i warzyw, różne gatunki ryb, a ziemniaki za każdym razem pod inną postacią. Warto dodać, że życzliwość wobec praktykantek z Polski dotyczyła także gości. W czasie naszego pobytu hotel był w 100% zapełniony Niemcami i obcokrajowcami, którzy tak samo jak pracownicy zachowywali się życzliwie wobec uczennic z Polski.

 

W czasie wolnym również nie mogłyśmy się nudzić. Przez całą praktykę miałyśmy bezpłatny dostęp do atrakcji w hotelu - basenu, sauny oraz siłowni, w dodatku bez ograniczenia czasowego, co skutkowało tym, że po pracy można nas było znaleźć najczęściej na basenie. Luisenthal jak i miasta z nim sąsiadujące też mogły nam dużo zaoferować. Zwiedziłyśmy rynek miasta Ohrdruf z piękną fontanną i pomnikami. Poruszałyśmy się w nowym miejscu samodzielnie, korzystając z komunikacji miejskiej. Udało nam się również odwiedzić fabrykę Storcka, w której spędziłyśmy dwie godziny i zrobiłyśmy zapasy słodyczy chyba na rok.  W czasie naszej praktyki, w grudniu, w miejscowości Ohrdruf zorganizowano jarmark bożonarodzeniowy, na którym mogłyśmy spróbować uwielbianego przez Niemców fast fooda, czyli bratwursta oraz posłuchać niemieckich kolęd. Udało nam się zobaczyć wiele okolicznych zabytków, kościołów i pomników. Turyngia to śliczny region, w którym się zakochałyśmy. Otaczające nas na co dzień lasy i góry robiły wrażenie, a spacery po tak urokliwych zakątkach Turyngii sprawiały radość i przyjemność.

 

Praktyki w Niemczech były dla nas fantastycznym przeżyciem. Miałyśmy możliwość nie tylko doskonalić swoje umiejętności zawodowe i komunikację w języku niemieckim, ale poznałyśmy także kulturę naszych zachodnich sąsiadów i wielu wspaniałych ludzi. Już po powrocie do Polski wiedziałyśmy, że będziemy tęsknić za Turyngią i na pewno kiedyś tam wrócimy. Trochę też zazdrościmy młodszym koleżankom i kolegom, którzy za kilka miesięcy pojadą do Turyngii na praktykę zawodową w ramach programu Erasmus+, bo wiemy, że naprawdę warto.

 

 

Justyna Zwierzchowska i Aleksandra Romanowska,

kl. 3A Technikum Zawodowego

w Zespole Szkół im. T. Kościuszki w Łobzie

Przeczytano: 340 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: