Aktualności

27 lutego 2020 20:01 | Aktualności

PRACOWITE FERIE W ZESPOLE SZKÓŁ W ŁOBZIE

 

 

 

 

Fundusze unijne dają szkole możliwość podnoszenia kwalifikacji zawodowych uczniów, sfinansowania kursów i szkoleń oraz zorganizowania praktyk i staży, za które uczeń otrzymuje wynagrodzenie oraz zwrot kosztów dojazdu i wyżywienia. Te formy wsparcia cieszą się dużym zainteresowaniem młodzieży.

 

W czasie ferii zimowych w Zespole Szkół im. T. Kościuszki w Łobzie, w ramach realizowanego projektu unijnego, odbyły się dwa kursy podnoszące kwalifikacje uczniów. Trzech chłopców, kształcących się w zawodzie technik informatyk ukończyło czterodniowy kurs „Techniki sprzedaży w internecie”, a dwóch – ośmiodniowy kurs programowania PHP.

 

Ferie były pracowite również dla techników hotelarstwa i techników urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. 25 uczniów odbyło płatne staże zawodowe u pracodawców. Technicy hotelarstwa pracowali w Hoteliku Słowiańskim w Łobzie, w Przylesiu w Łobzie, Pałacu Słonowice, Hoteliku w Świdwinie, Starym Folwarku w Radowie Małym i Browarze Folga w Gryficach. Technicy oze natomiast w zakładzie produkcyjnym firmy Koschem Ksel - Adamus w Starym Węgorzynku oraz w firmie świadczącej usługi elektryczne i instalującej panele fotowoltaiczne pana Marka Tymoszczuka w Łobzie.

 

Uczniowie starszych klas doskonalili już swoje umiejętności zawodowe, ale dla pierwszoklasistów był to pierwszy kontakt z pracą w zawodzie, który wybrali. Uczniowie wrócili zadowoleni, a pracodawcy wyrazili bardzo pozytywne opinie o wszystkich stażystach. Podkreślali zaangażowanie, zdyscyplinowanie, pracowitość i kulturę osobistą uczniów. Niektórym uczestnikom stażu zaproponowano nawet pracę w sezonie wakacyjnych.

 

Współpraca szkoły z pracodawcami jest bezcenna, bo tylko wspólne kształcenie zawodowe, łączące teorię z praktyką, pozwala przygotować młodzież do wejścia na rynek pracy. Staż, oprócz szkolnych praktyk zawodowych, jest dla uczniów okazją do zweryfikowania umiejętności i predyspozycji do wykonywania wybranego przez siebie zawodu.

 

Dziękujemy pracodawcom za przyjęcie uczniów na staże, za danie szansy młodym ludziom, którzy nie mają jeszcze doświadczenia, ale mają zapał do poznawania swojego zawodu w rzeczywistych warunkach pracy. Mamy również nadzieję, że absolwenci Technikum Zawodowego w Łobzie będę cennymi pracownikami i w przyszłości wesprą lokalny rynek pracy.

 

Joanna Nikołajczyk,

asystent koordynatora projektu,

Zespół Szkół w Łobzie

Przeczytano: 330 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: