Aktualności

05 października 2020 11:59 | Aktualności

CZYTANIE JEST W MODZIE

 

 

 

 

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania przypada każdego roku 29 września. Święto to zostało ustanowione z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 r., a data odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. W tym dniu najważniejszym beneficjentem jest młodzież.

 

Na każdej przerwie w Zespole Szkół można było  posłuchać nauczycieli oraz uczniów klasy 3a Liceum Ogólnokształcącego, którzy czytali wszystkim zebranym fragmenty książek, polecanych przez nich, a dostępnych w bibliotece szkolnej.

 

Na przerwie o godzinie 9.40 książkę naszej noblistki Olgi Tokarczuk „Prawiek i inne czasy”  czytały pani dyrektor Anna Boguszewska – Wąsowicz i uczennice klasy maturalnej: Wiktoria Regulska i Aleksandra Krawiec. Rozdział „Czas młynka Misi” okazał się ulubionym fragmentem niektórych słuchaczy.

 

Na drugiej przerwie o 10.35 zaprosiłam zgromadzonych do wysłuchania fragmentu książki Mariusza Urbanka „Genialni - lwowskiej szkoły matematycznej” czytanej  przez panią Mirosławę Parzygnat. Z widowni padło pytanie - Czy jest ta książka w bibliotece? Pani Małgorzata Wojciechowska przeczytałanatomiast fragment książki Katarzyny Nosowskiej, naszej szczecinianki, „A ja żem jej powiedziała…”. Fanki Kasi Nosowskiej z chęcią dowiedzą się, co było dalej.

 

Na przerwie od 11.30 do 11.45 usłyszeliśmy panią Justynę Hałkę, która czytała fragment książki „Goldfish” Raymonda Chandlera w oryginale, czyli w języku angielskim. Chciała tłumaczyć i zapytała o rozwiązanie kryminalnej zagadki, ale nauczyciele angliści wybawili nas z opresji i pomogli rozwikłać tajemnicę zaginionych pereł i złotej rybki. Pan Ryszard Krzęćko natomiast zaprezentował fragment rozdziału „Pionierzy Ziemi Zagórzyckiej – ze wspomnień Stefani i Franciszki Rokosz (z domu Kmieć) z książki własnego autorstwa „Zagórzyce - Monografia wsi folwarcznej. Z zaciekawieniem wysłuchaliśmy i czekamy na wydanie całości. Na pewno znajdzie się w bibliotece szkolnej.

 

O 12.30, była to już niestety ostatnia przerwa z książką czytaną głośno, pani Barbara Smolska-Nazarek zaciekawiła nas biografią Michelle Obamy pt. „Becoming” - Moja historia. Pierwsza Dama wcale nie ma łatwego życia, a zostać sobą, będąc na takim stanowisku, okazuje się być wielką sztuką. Dzień zakończył się wierszem „Rzepka” Juliana Tuwima przeczytanym mistrzowsko, po aktorsku, przez pana Roberta Jaremkę.

 

Wszystkie książki są dostępne w bibliotece szkolnej. Jeśli ktoś chciałby się dowiedzieć, co było dalej… Zapraszam.

 

Barbara Król, nauczyciel bibliotekarz

Przeczytano: 127 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: