Aktualności

02 listopada 2020 13:30 | Aktualności

ROZGŁOŚNIA MATEMATYCZNA

 

 

 

 

 

20 października 2020 uczniowie z klasy 3a (mat-geo): Kornelia Frymus, Agnieszka Król, Paula Piwowarczyk, Michalina Szylińska, Dawid Marchut i Mateusz Wiśniewski wraz z nauczycielką matematyki Mirosławą Parzygnat spotkali się po lekcjach ,by nagrać rozwiązania zadań matematycznych dla młodszych koleżanek i kolegów z ZS. Pomysł „rozgłośni matematycznej” zrodził się w związku ze zdalnym nauczaniem matematyki. Uczniowie wdrożyli się w rolę nauczycieli matematyki-rozwiązywali zadania online ,nagrywali swoje przemyślenia, omawiając poszczególne etapy zadań i wykorzystane prawidłowości matematyczne. Zadania obejmowały treści z obu obowiązujących podstaw programowych w szkole średniej ,oraz obu poziomów realizacji matematyki-podstawowego i rozszerzonego. Linki z nagranymi materiałami zostały zamieszczone na strumieniach odpowiednich klas na classroom. W „reżyserce” maturzyści rozwiązywali zadania, dyskutowali o modelach i sposobach rozwiązań, a także o języku pojęć matematycznych , który trzeba było zastosować do zrozumienia omawianego zagadnienia. W „studiu nagrań” każdy z nich nagrywał swoja wersję rozwiązania zadania dla poszczególnej klasy –nie było to takie proste! Nagraniu towarzyszył stres ,z którym trzeba było się uporać , a także maksymalne skupienie przy omawianiu rozwiązań zadań. Czasem podejmowaliśmy kilka prób ,przed nagraniem ostatecznej wersji zamieszczonej w sieci. Oto kilka wypowiedzi „moich redaktorów matematycznych” tuż po nagraniu: ”Trochę stresu ,ale naprawdę mi się podobało, zresztą bardzo lubię tłumaczyć różne zadania”, „Nowe doświadczenie, fajna zabawa i test moich możliwości”, ”Było to coś nowego dla mnie, walka ze stresem przyda mi się w przyszłości np. przy przemówieniach publicznych „,”Bardzo mi się podobało, przyjemna  atmosfera przy pracy w projekcie; tłumaczenie, liczenie i nagrywanie to wyzwanie”.

 

rm_1.jpg

 

Uczniowie okazali się kreatywni,  w ciekawy sposób zachęcali koleżanki i kolegów do pogłębiania wiedzy matematycznej, a także do samodzielnego rozwiązywania zadań. Poznali nową aplikację do dzielenia się swoją  wiedzą i pomysłami. Mam też nadzieję, że będą bardziej doceniać  pracę nauczycieli w trakcie zdalnego nauczania.

 

Jestem pod wrażeniem ich zaangażowania w to „matematyczne spotkanie”, profesjonalne i odpowiedzialne  podejście do osiągnięcia celu, a także dużej wiedzy matematycznej i pasji do „królowej nauk”.

 

„Rozgłośnia matematyczna” na pewno będzie jeszcze nadawała!!!

 

Mirosława Parzygnat

nauczycielka matematyki w ZS im. T.Kosciuszki w Łobzie

Przeczytano: 97 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: